SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Kaşani: Suudi Arabistan yargılanmalı

Tahran’da Cuma İmamı Ayetullah Muhammed İmami Kaşani, “Suudi Arabistan uluslararası mahkemede yargılanmalı” dedi.

Kaşani: Suudi Arabistan yargılanmalı
Bu haber 25 Eylül 2015 - 21:47 'de eklendi ve 308 kez görüntülendi.

Kaşani, Tahran Üniversitesi Yerleşkesi’ndeki cuma hutbesinde Mina’da yaşanan faciadan Suudi Arabistan‘ı sorumlu tuttu.

“Suudi Arabistan’ın haccı yönetmeye layık olmadığını” savunan Kaşani, şunları söyledi:

“Suudi Arabistan, dini liderin (Hamaney) ifade ettiği gibi bu olayla ilgili sorumluluğunu kabul etmeli. Arabistan, bu yanlış işi yanlış kabul etmeli ve bu işle ilgili sorumluları sorgulamalı. İslam ülkeleri bu olayda hayatlarını kaybedenler için uluslararası mahkemeye başvurmalı. Ölü ve yaralılar belirlenmeli ve bu konuda Suudi Arabistan’ın cevap vermesi istenmeli.”

Hayatını kaybedenlerin sadece Suudi Arabistanlılar olmadığını belirten Kaşani, “Hac merasiminde ölenler nasıl sadece Suudi Arabistanlı değil de tüm İslam ülkelerindense, İslam ülkeleri haccın idaresi konusunda İslam İşbirliği Teşkilatı’na müracaat etmeli ve hacın idaresiyle ilgili sorumluluğun bu minvalde tüm İslam ülkelerine dağıtılmasını talep etmelidir” diye konuştu.

– “Haccı İslam İşbirliği Teşkilatı idare etmeli”

Kaşani sözlerine şöyle devam etti:

“Bu konu İslam İşbirliği Teşkilatı’nda gündeme getirilmeli. Haccın idaresi İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından yapılmalı. Tüm İslam ülkeleri bu konuda görüşlerini ortaya koymalı, meşveret etmeli ve bir emniyet gücü meydana getirilmeli. İslam ülkeleri bu konuyu mahkeme düzeyinde takip etmeli, Suudi Arabistan mahkemede yargılanmalıdır. Ve Suud devleti bu olaydan hacıları sorumlu tutmaktan ve daha üzücüsü, kendi memurları için ‘Memurlarımıza bu olayda kusurları olmadığı için teşekkür ediyoruz’ demekten vazgeçmelidir. Bu gerçek dışı sözlere dünyada kimse inanmaz. Bu olaya İslam ülkeleri ve İslam İşbirliği Teşkilatı müdahil olmalı. Arabistan devletinin işi bellidir. Arabistan, DAEŞ ve teröristleri eğitmek veya Yemen’de halkı katletmekten başka bir işe fırsat bulamamaktadır.”

İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Said Evhedi, sabah yaptığı açıklamada Mina’daki izdihamda hayatlarını kaybeden İranlıların sayısının 131, yaralıların sayısının da 85 olduğunu bildirmişti.

Son bilgilere göre dün Mina’daki izdihamda 753 kişi hayatını kaybetmiş, 887 kişi de yaralanmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA