SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

PYD Lideri Salih Müslim’i rahatlatan Rus sözü!

PYD lideri Salih Müslim, Rusya’nın Suriye ‘de havasaldırıları düzenlemeye başlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

PYD Lideri Salih Müslim’i rahatlatan Rus sözü!
Bu haber 04 Ekim 2015 - 1:11 'de eklendi ve 321 kez görüntülendi.

Müslim, Rusya‘nın, Türkiye‘nin Suriye’ye müdahalesine izin vermeyeceğini savundu.

Al Monitor’un haberine göre, Kürtlerin Rusya’nın müdahalesinden nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine Müslim, ABD ile aynı görüşü paylaştıklarını vurgulayarak, IŞİD ile savaşan herkesle birlikte savaşabileceklerini söyledi.

Salih Müslim, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in eskisi gibi iktidarda kalamayacağını belirterek, geçiş döneminde Esed’in iktidarda olabileceğini ancak uzun vadede Esed’in liderliğini kabul etmeyeceklerini bildirdi.

ABD desteği olmadan Kürtlerin IŞİD’e karşı durup duramayacağının sorulması üzerine Müslim, arkalarında ABD olmadan kayıplarının daha yüksek olacağını ancak yine de direnmeyi başarabileceklerini belirtti.

‘TÜRKİYE BÜYÜK GÜÇLERİN İZNİ OLMADAN SURİYE’YE MÜDAHALE EDEMEZ’

Rusya’nın ‘yalnızca IŞİD’i değil El Nusra Cephesi’ni ve Ahrar’uş Şam’ı vurduğu’ hatırlatılarak ABD’nin buna tepkisinin ne olacağının sorulması üzerineyse PYD lideri, bu örgütlerin IŞİD’den farklı olmadığını ve ABD’nin tepki göstereceğini düşünmediğini söyledi. Bu üç grup arasında fark olmadığını söyleyen Müslim, ÖSO’yu bunlardan ayrı tutarak bu grupların zayıflaması durumunda ÖSO’nun güçleneceğini öne sürdü.

Müslim, Türkiye’nin Suriye politikasının iflas ettiğini savunurken, iki yıl önce bir Rus yetkilinin kendisine Kürtlerin en çok neyden korktuğunu sorması üzerine “muhtemel Türk müdahalesinden” dediğini, Rus yetkilinin ise buna karşılık gülerek “orası Türkiye’nin değil NATO’nun sınırı” dediğini belirtti.

Müslim bu cevaptan sonra rahatladığını aktararak Türkiye’nin Suriye’ye büyük güçlerin izni olmadan müdahil olamayacağını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA