SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Obama nükleer pazarlık yapacak

ABD Başkanı Obama Pakistan ile nükleer pazarlık yapacak.

Obama nükleer pazarlık yapacak
Bu haber 16 Ekim 2015 - 23:57 'de eklendi ve 273 kez görüntülendi.

ABD Devlet Başkanı Barack Obama‘nın önümüzdeki hafta Beyaz Saray‘da biraraya geleceği Pakistan Başbakanı Navaz Şerif‘le görüşme masasında iki önemli gündem maddesi var; Pakistan’ın nükleer silahları ve Taliban’a yapılması istenen baskı

ABD Başkanı Barack Obama, dün gece Afganistan’la ilgili yaptığı konuşmada, Pakistan ile ilgili açıklamalarda bulundu. 22 Ekim’de Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile Beyaz Saray’da görüşecek olan Obama, görüşmede özellikle Taliban’la barış görüşmelerinin yeniden başlamasının ele alınacağını dile getirdi. Obama bölgedeki tüm ülkelerin barış masasına oturması için  Taliban’a baskı yapması gerektiğini vurguladı. Ama Nawaz Şerif’in Beyaz Saray ziyaretinde ele alınacak en önemli konu ise, elindeki nükleer silahlar.

Obama’dan dün gece gelen açıklamada öne çıkan konu, Pakistan’ın sahip olduğu nükleer silahların güvenilirliği konusundaki endişeler. New York Times’ta yer alan bugünkü haberde de, Obama yönetiminin Pakistan’ın küçük nükleer silahlarının bölgedeki silahlı muhalif grupların eline düşmesinden endişe ettikleri vurgusu vardı.

PAKİSTAN NÜKLEER SİLAHLARIN DAĞITILMASINI ÖNLEMELİ

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest de, Şerif’in ziyaretinde Pakistan ile nükleer teknoloji çalışmalarında bir anlaşma yapılmasından umutlu olduklarını söyledi. Earnest, “ABD olarak Pakistan ile düzenli olarak nükleer güvenliğin önemi hakkında diyalog başlattık, İki ülke liderlerinin bu konuda konuşacaklarını tahmin ediyorum. Pakistan’ın tasarladığı küçük, kısa menzilli nükleer silahların militanların eline geçmesi ihtimali bölgedeki ABD askerlerinin tedirgin olmasına sebep oldu” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz ay Navaz Şerif, ülkesindeki nükleer denemeleri durdurması için eski ABD Başkanının kendisine 5 milyar dolar öneride bulunduğu ancak ulusal çıkarlar için parayı kabul etmediklerini açıklamıştı.

Pakistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı emekli Korgeneral Muhammed Alem Hattak ise bilhassa ABD basınının vurgulu biçimde altını çizdiği ‘ülkesinin 10 yıl içinde dünyanın en büyük üçüncü nükleer gücü olacağı’ iddiaları ile ilgili “kara propaganda” tanımlaması yapmıştı. Pakistan’ın, Yemen’de karşı karşıya gelen İran ve Suudi Arabistan çekişmesinde Suudi Arabistan’a da nükleer alanda destek sözü verdiği iddiaları da şu ana kadar doğrulanmış değil.

Pakistan, dünyada halen nükleer silahlara sahip olduğu resmen bilinen tek müslüman ülke olma ünvanını sürdürüyor. Ülkenin elinde 100-120 adet aralığında nükleer başlık olduğu tahmin edilirken, bu sayının Hindistan’da 90-110 arasında olduğu ifade ediliyor.
ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Carnegie Uluslararası Barış Vakfı ve Stimson adlı düşünce kuruluşlarının ortak çalışması sonucu geçtiğimiz ağustos ayında hazırlanan raporda, Pakistan’ın gelecek on yıl içerisinde 350 adet nükleer başlığa erişerek ABD ve Rusya’nın ardından dünyanın en büyük 3. nükleer silah stoğuna sahip ülkesi haline gelebileceği ifade edilmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA