SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

İşte partilerin milletvekili sayıları

1 Kasım seçimlerinde Türkiye genelinde oy sayım işlemi sona erdi. 53 milyon seçmenin sandık başına gittiği seçimde oyların yüzde 99.9’u sayıldı.

İşte partilerin milletvekili sayıları
Bu haber 01 Kasım 2015 - 21:00 'de eklendi ve 285 kez görüntülendi.

1 Kasım seçimlerinde Türkiye genelinde oy sayım işlemi sona erdi. 53 milyon seçmenin sandık başına gittiği seçimde oyların yüzde 99.9’u sayıldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre partilerin çıkardığı milletvekili sayısı;
AK Parti: 316
CHP: 134
MHP: 41
HDP: 59

MHP’YE BÜYÜK ŞOK

Seçim sonuçları en büyük darbeyi MHP‘ye indirdi. 7 Haziran seçimlerinin ardından koalisyon görüşmelerinde izlediği yol Devlet Bahçeli’ye çok pahalıya patladı. MHP meclisteki konumunu HDP’ye kaptırdı.

1 Kasım milletvekili seçim sonuçları geldikçe MHP şoka girdi. Milletvekili sayısı bakımından MHP 7 Haziran seçimlerine göre yarı yarıya kayıp yaşadı. İlk kez HDP milletvekili sayısında MHP’yi solladı ve mecliste üçüncü parti konumuna çıktı. MHP ise artık dördüncü parti.

HDP’li Demirtaş’ı hüsrana uğratan 5 il

1 Kasım 2015 seçimi için Türkiye bugün sandık başına gitti. 1 Kasım genel seçiminde 54.084.545 seçmen oy kullandı. Kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti tek başına iktidar oldu. HDP ise barajı geçti fakat bu 5 ilde düşüş yaşadı.

5 İLDE HDP’YE SOĞUK DUŞ

Muş: Yüzde 56, 4 (Oy kaybı -24)

Bingöl: Yüzde 28,1(Oy kaybı -15)

Van: Yüzde 64,5 (Oy kaybı -13)

Ağrı: Yüzde 44 (Oy kaybı -12)

Kars: Yüzde 34, 4(Oy kaybı -12)

CHP YERİNDE SAYDI

1 KASIM seçim sonuçları CHP açısından kayıpsız geçti. CHP 7 Haziran seçimlerinde aldığı oy oranını korudu. HDP’ye giden emanet oyların CHP’ye dönüşü bekleniyordu. Ancak sonuçlara bakıldığında bu yönde bir geçiş olmadığı ortaya çıktı.

CHP oy oranları 7 Haziran seçimlerinde yüzde 25.29 olmuş ve 134 milletvekili çıkarmıştı. 1 Kasım seçim sonuçlarına bakıldığında oy oranının yine yüzde 25 olduğu görülüyor. Milletvekili sayısı da değişmeyecek gibi görünüyor.

CHP’nin en çok oy aldığı iller Muğla, İzmir, Edirne, Kırıkkale, Aydın, Tekirdağ oldu. Türkiye haritasındaki renklenmeye bakıldığında CHP’nin yine kalelerindeki konumunu görüdüğü ortaya çıkıyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA