SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Kılıçdaroğlu’ndan Rusya krizi açıklaması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Parti Meclisi toplantısında uçak kriziyle ilgili konuştu…

Kılıçdaroğlu’ndan Rusya krizi açıklaması
Bu haber 25 Kasım 2015 - 19:33 'de eklendi ve 331 kez görüntülendi.

Suriye sınırında sınırlarımızı ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili CHP liderini Kemal Kılıçdaroğlu en ayrıntılı değerlendirmesini Parti Meclisi toplantısında yaptı. “Türkiye sınırlarının ihlaline izin vermez. Herkes bu konuda dikkatli olmalıdır.” diyen CHP lideri, hükümetin Suriye politikasını topa tuttu. Kılıçdaroğlu, ‘En büyük endişem PYD masaya oturacak ama Türkmenler de o masaya oturacak mı?’ dedi

İşte CHP liderinin açıklamalarının satır başları:

Mezhep eksenli dış politika uygulanamaz. Yapılan hataları hükümete anlattık.

Suriye konusunda yıllar önce hükümete mektup yazdım. Biz devleti yönetmiyoruz. Bizim emrimizde Dışişleri Büyükelçiler yok. Ama biz aklımızı kullanıyoruz. Biz dünya dengelerini okuyoruz. Biz ortadoğu’yu da iyi biliyoruz. Tarihini de iyi biliyoruz. Siz ülkeyi yönetiyorsunuz bırakın dünyanın gerçeğini Suriye’nin gerçeğini bilmiyorsunuz. Gönderdiğim emktubun ekinde 3 sayfalık çözüm önerimiz var.

ŞAM’DA NAMAZ KILACAĞIZ DEDİLER

Hayır dediler en iyi şeyi biz biliriz dedil.

Erdoğan diyordu ki ‘“CHP yarın Şam’a gidecek yüz bulamayacak göreceksiniz ama inşallah biz en kısa zamanda Şam’a gidecek, oradaki kardeşlerimizle muhabbetle kucaklaşacağız.Tarihi ve yapısı ile oldugunu bildigimiz şehirde asıl ünlülügü ile bilenler oldugunu sizlerde bilmediginiz fark ettik.O gün de yakın. İnşallah Selahaddin Eyyubi’nin kabri başında Fatiha okuyacak, Emevi Camisi’nde namazımızı da kılacağız. Bilali Habeşi’nin, İbn-i Arabi’nin türbesinde, Süleymaniye Külliyesi’nde, Hicaz Demiryolu İstasyonu’nda kardeşliğimiz için özgürce dua edeceğiz”‘

Sen Şam’a gidecekken 2.5 milyon Suriyeli Türkiye’ye geldi.

Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırmak zorunda kaldık. Öngörüye bakın, ilkelere bakın. Musul BAşkonsolosluğumuz basıldı. 49 vatandaşımız rehin alındı. IŞİD’e terör örgütü demekten korkuyorlar. Şu devlet yönetimindeki akla bakın. Niğde’de Suruç’ta, Ankara’nın göbeğinde terör estirdiler. Biz oşuna mı bataklık dedik?

Kişisel hırslarla ayağa kalkıp bir ülke mi yöneteceksiniz? Bu da yetmedi TIR’larla silah gönderdiler. Silah göndermeyin müslümanı müslümana kırdırırsınız dedik. Silah değil insani yardım gönderiyoruz dediler ama belgeleri çıktı.

BAŞBAKAN İTİRAF EDİYOR

Davutoğlu diyor ki MİT tırlarına operasyon yapanlar bu katliamdan sorumludurlar. İtiraf ediyor. Devlet yönetiminde vatandaşa yalan söylemek var mıdır? O yalangları söylerken hiç mi vicdanınız sızlamadı?

Burada bizi izleyenlerin huzurunda yemin ediyorum diyor Tuğrul Türkeş ‘Vallahi de billahi de o silahlar Türkmenlere gitmiyor’ diyor. Bilerek söylüyorum diyor.  O silahlar nereye gitti peki,? Bu sorunun cevabını hep beraber bekliyoruz.

250 bin kişi Suriye’deki iç savaşta hayatını kaybetti. Bunun 69 bini sivil, 11 bini çocuk 7 bini de kadın. bu insanlara yazık günah değil mi? Kimin elleri kanlı? Az önce gönderdiğim mektuptan bir bölüm okumuştum. Dönemin başbakanına göndermiştim. Bu iş böyle devam ederse mesele uluslararası hale gelir dedim. Amerika var, Rusya var, Fransa var, İran var…

Gelin Türkiye’de uluslararası Suriye konferansı toplayalım dedik.. Bunu kendi ülkemizin çıkarları için söyledik. Hayır dediler. Bizim önerimizi kabul etmedi Rusya aynı öneriyi yaptı bizimkiler Cenevre’ye gitti.

Bir gerçek var, Türkiye’nin Suriye politikası tamamen çökmüştür. Suriye federatif bir yapıya doğru hızla koşmaktadır. Esadsız çözüm tamamen çökmüştür.

Suriye’de en büyük zararı Türkmenler gördü. Tel Abyad’daki Türkmenler PYD’nin kontrolünde Mare Cerablus hattında IŞİD’in İDLİB’de ise muhaliflerin kontrolünde.

SINIRLARIMIZIN İHLALİNE İZİN VERMEYİZ

Türkiye sınırlarının ihlaline izin vermez. Herkes bu konuda dikkatli olmalıdır. Rusya ile köklü ilişkilerimiz var. Kin ve nefretle ilişkiler yürümez. Kavga iki ülkeye de zarar veriri. Bölgenin de Türkiye’nin de Rusya’nın da savaşa tahammülü yoktur. Bunu çözdüğümüz zaman bölge de dünya da rahatlayacaktır. Ortadoğu’nun kaynaması bütün dünyayı etkiliyor.

Delvet yönetiminde bilim ve akıl gerekir ama tutarlılık da gerekir. İki başlı devlet yönetimi olmaz. Düşürülen uçak dolayısıyla arka arkaya açıklama yapılıyor. Biri diğerini yalanlıyor. Nereden? Kaçak saraydan yapılıyor. Bir bekle kardeşim ya. Devlet böyle mi yönetilir. Bu devletin Başbakanı var Genelkurmay’ı var. Her şeye maydanoz olan kişi Cumhurbaşkanlığı yapamaz dedim. Yapmamalı. Türkiye’nin iyi yönetilmediğini artık bütün dünya biliyor. Vatandaşlarımızın da bilmesini istiyorum. Sağduyu çağrımızı yineliyoruz. Türkiye’nin çıkarlarını sonuna kadar savunuyoruz. Bölgede taraf olan devletlerin sağduyu ile hareket etmesi başka ülkelerin sınırlarına tecavüz etmemesi konusundaki duyarlılığımızı kamuouyla paylaşıyoruz.

HERKESİN KAZANDIĞI AMA TÜRKİYE’NİN KAYBETTİĞİ NOKTADAYIZ

Herkesin kazandığı ama Türkiye’nin kaybettiği bir noktadayız. En ağır bedeli Suriye’deki Türkmen kardeşlerimiz ödüyor. Ben dünyanın merkezindeki adamım diye yola çıkarsanız ortadoğunun şamar oğlanı haline gelirsiniz. En büyük endişem PYD masaya oturacak ama Türkmenler de masaya oturacak mı? Peki bu tabloyu kim yarattı. Sınırımızı ihlal etti diye Rusya’nın uçağını düşürdük. Peki bu tabloyu kim yarattı? Bu tablonun asıl sorumlusu kim? Bataklığa bizi sürükleyen kim? IŞİD terörünü Türkiye’ye ithal edenler kim?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA