SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Baluken; hendekleri “sonuç” olarak tanımlıyor

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, bölgede kazılan hendekleri ‘halkın kendini savunma yöntemi’ olarak değerlendirdi.

Baluken; hendekleri “sonuç” olarak tanımlıyor
Bu haber 22 Aralık 2015 - 13:51 'de eklendi ve 260 kez görüntülendi.

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Al Jazeera‘nin sorularını yanıtladı.

HDP, çözüm masasının aktif olduğu dönemde Hükümet-İmralı-Kandil üçgeninde temas trafiğini yürüten isimlerden Grup Başkanvekili İdris Baluken, hendekleri “sonuç” olarak tanımlıyor. “Burada hendekler kazıldığı için bir güvenlik tedbiri hayata geçmiş değil. Güvenlik konsepti hayata geçtiği için hendekler kazılmıştır.” dedi.

İşte Baluken’in açıklamaları;

Bu kadar ağır silah nasıl geldi şehirlere?

Ortadoğu coğrafyasında bir meseleyi silahla ele almak istediğiniz zaman silaha ulaşmanız problem olmuyor. Bu Türkiye için de Suriye için de Irak için de böyledir. Bu böyle çok üzerinde düşünülmesi gereken çok farklı bir şey değil bence.

Silahlı olanlar da mı halk sizce?

Orada örgütlü bir gençlik yapısının olduğu kesin zaten. Onlar da bunu saklamıyorlar. YDG-H üzerinden bir örgütlülük olduğunu ve saldırılara karşı direniş içinde olduklarını söylüyorlar zaten. Ancak ben şunu söylemeye çalışıyorum, eğer demokratik siyasi çözümü esas almışsanız orada silahların devreye girmesini engelleyecek şekilde onu hızla çözüme götürmelisiniz. Eğer siyasi çözümden geri atıp silahla bastırma yöntemini seçerseniz yaşadığınız coğrafya maalesef ki silaha en rahat ulaşılan bir coğrafya.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA