SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/haberlife.org.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

TOKİ; Sur SİT alanı, toplu konut yapılamaz

Asker ve polisin yıktığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinin TOKİ tarafından yapılacağı iddialarını TOKİ başkanı Mehmet Turan yalanladı

TOKİ; Sur SİT alanı, toplu konut yapılamaz
Bu haber 27 Aralık 2015 - 12:17 'de eklendi ve 434 kez görüntülendi.

Asker ve polisin Ydg-H ile mücadele esnasında tahrip ettiği Diyarbakır‘ın Sur ilçesinin TOKİ tarafından yapılacağı iddialarını TOKİ başkanı Mehmet Turan yalanladı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışmalar sırasında kullanılamaz hale gelen binaların yerine toplu konutlar yapılacağı iddialarını cevaplayan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, ‘Böyle bir şey yok’ dedi. Turan “Burası toplu konut bölgesi olmayacak. Sur’a toplu konut yapılmaz, tarihi dokuya uygun binalar yapılır. O da 1-2 katlı olabilir” diye konuştu.

Çatışmaların sürdüğü, hendeklerin açıldığı ve bazı binaların kullanılamaz hale geldiği Diyarbakır Sur’un nasıl yeniden yapılanacağı tartışılıyor. Milliyet’ten Abdullah Karakuş’a konuşan Turan, “Vatandaş, ‘Sur yıkılıyor. TOKİ gelip bina yapacak buraya’ diye düşünüyor. Yok böyle bir şey. Sur’un tarihi dokuya uygun planı var. Her isteyen burada istediği gibi bir şey yapamaz” dedi.

Sur içinin SİT alanı olduğunu vurgulayan Turan, “Tescilli bir sürü bina var. Koruma amaçlı imar planı var. Buranın tamamen boşaltılarak planlanan şey yüksek katlı binalar değil. Tamamen tarihi dokusuna uygun planlanmış ve koruma kurulunca onaylanmış bir plan var ortada. Burası toplu konut bölgesi olmayacak. Sur’a toplu konut yapılmaz, tarihi dokuya uygun binalar yapılır. O da 1-2 katlı olabilir” diye konuştu.

 

KAYNAK : Birgün

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA