SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Sur’da yasağın kalktığı Gazi Caddesinde Mevziler

Diyarbakır’da 2 Aralık’tan beri sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların devam ettiği Sur ilçesindeki tarihi Gazi Caddesi’nde yasak kaldırıldı.

Sur’da yasağın kalktığı Gazi Caddesinde Mevziler
Bu haber 30 Aralık 2015 - 16:13 'de eklendi ve 397 kez görüntülendi.

Diyarbakır‘da 2 Aralık‘tan beri sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların devam ettiği Sur ilçesindeki tarihi Gazi Caddesi‘nde yasak kaldırıldı.

Yasağın kaldırıldığı caddenin üzerine 30‘a yakın mevzi yapıldığı ortaya çıktı. Caddenin arka tarafındaki sokaklarda hendek ve barikatları bulunan PKK‘lılarla yaşanan çatışmalar ise devam ediyor. İçinde soba kurulan mevzilerde, güvenlik güçleri nöbet tutuyor.

Diyarbakır‘ın İslam ordusu tarafından 639 yılında fethedilmesinin ardından ibadete açılan Ulu Camii, dünyanın tek Dört Ayaklı Minaresi, Diyarbakır‘ın ilk Müslüman valisi sahabe Sultan Sasa‘nın türbe ve mescidi, bin yıllık Emevi Camii ve en az 600 yıllık han ve hamamları barındıran Gazi Caddesi‘ne 30‘a yakın mevzi yapıldı. Şehrin en merkezi caddesi olan Gazi Caddesin’de esnaflar 29 gün sonra iş yerlerini açtı. İlçenin Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde ise yasak devam ediyor. Haftalar sonra Gazi Caddesi‘ne girmelerine izin verilen gazeteciler, yaşananları görüntüledi. Caddenin Dağkapı tarafından Mardinkapı tarafına kadar özellikle çatışmaların yaşandığı Dabanoğlu ve Fatihpaşa Mahalleleri tarafından onlarca mevziinin yapıldığı görülüyor.

MEVZİLERE SOBA KURULMUŞ

Polislerin sürekli nöbet tuttuğu mevzilerde ısınma sorunu sobalarla çözülüyor. Hemen hemen bütün mevzilerde odun sobası kurulmuş. Elleri sürekli tetikte olan polis memurları, sobalarla ısınıyor. Gazi Caddesi’ne açılan bazı sokak başlarında ise 2’şer mevzi bulunuyor. Mevzilerin biraz ötesinde ise polis barikatları bulunuyor. Bunun aşağı bölümlerinde ise çatışmalar devam ediyor. Bazı mevzilerdeki Türk bayrağı dikkat çekerken, cadde üzerinde bulunan Salos Cami’nin yanına da mevzii yapıldığı görüldü.

EVİNE GİTMEK İSTEYEN HALKA İZİN YOK

Bu arada Gazi Caddesi’ndeki yasağın kaldırılmasıyla bazı esnaf, iş yerini açtı. Bazı esnafın ise dükkânındaki eşyaları taşımaya başladığı gözlendi. Sabahın erken saatlerinden itibaren caddeye gelen bazı vatandaşlar, arka mahallelerde bulunan evlerine gitmek istedi. Ancak polis izin vermedi. Bazı güvenlik noktalarında küçük tartışmalar yaşandı. Güvenlik görevlileri, vatandaşlara çatışmaların devam ettiğini ve can güvenliğinin olmadığını söyledi.

Cihan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA