SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Türkiye’den AİHM’e savunma hazırladı

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Şırnak’ın Cizre ve Diyarbakır’ın Sur ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasakları ile…

Türkiye’den AİHM’e savunma hazırladı
Bu haber 09 Ocak 2016 - 0:33 'de eklendi ve 578 kez görüntülendi.

Diyarbakır ve Batman Barosu’ndan bazı avukatlar Cizre‘deki sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve operasyonların sona erdirilmesi için AİHM‘e başvurmuştu. Ankara Barosu‘ndan avukat Oya Aydın da Sur ve Cizre‘de yaşayan bir grup kişi adına AİHM‘e başvurmuştu.

Başvuruları incelemeye alan AİHM, yanıtlaması için Türkiye‘ye üç soru göndermişti. Bu sorularda sokağa çıkma yasağının yasal dayanağının olup olmadığı, yaralanan kişilere yeterli sağlık hizmeti verilip verilmediği ve bölgeden uzaklaşmak isteyen kişilere gerekli kolaylığın sağlanıp sağlanmadığı sorulmuştu.

YASAL VE GEREKLİ

Türkiye, Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı cevabı dün akşam saatlerinde Strasbourg‘a gönderdi. Türkiye yanıtında sokağa çıkma yasağının İl İdaresi Kanunu’nda yasal dayanağının bulunduğunu anlattı. Valiliklerin bu yasaya göre gerekli görmeleri halinde belirli sürelerle sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisinin bulunduğunu belirten Türkiye, yasağın gerekli olduğunun da altını çizdi.

Yazıda terörle mücadele çerçevesinde yürütülen operasyonlarda güvenlik güçleri ile terör örgütü mensuplarının zaman zaman yoğun çatışmalara girdiği ve sivil halkın bu çatışma ortamından etkilenmemesi için böyle bir tedbir alındığına işaret edildi. Uygulanan yasağın zaman zaman kaldırıldığını ve vatandaşlara gerekli gıda dağıtımı ve sağlık hizmetinin sunulduğu, yasağın bu yönüyle de ölçülü olduğu ifade edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA