SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Demirtaş; ‘Hendekler ancak Öcalan’ın mesajıyla çözülür’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mardin’den sonra Nusaybin İlçesi’nin Girmeli Mahallesi’nde…

Demirtaş; ‘Hendekler ancak Öcalan’ın mesajıyla çözülür’
Bu haber 05 Şubat 2016 - 15:34 'de eklendi ve 346 kez görüntülendi.

Nusaybin‘de parti otobüsü üzerinden halka konuşan Selehattin Demirtaş, çok zorlu bir dönemden geçildiğini belirterek, hükümletin çözüm masasını ters yüz edip, buzdolabına koyduğunu ve çözümün olmadığını söylediklerini ifade etti. Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bu açıklamaları yapanlar ülkenin Cumhurbaşkanı, ülkenin Başbakanı yani barışı yapmakla, çözümü gerçekleştirmekle sorumlu olanlar. Açıkça artık bu ülkede konuşmak yok, bundan sonra silahlar konuşacak dediler ve o günden bugüne yaşadıklarımızı görüyoruz. Hendekmiş, barikatmış, terör operasyonuymuş inan ki bunlar bahane bir günde çözülür, bir günde bir günde. Bak 6 aydır kapatamadığımız hendekler sayın Abdullah Öcalan’ın mesajı ile çözülür doğru mu? Barış mesajıyla onların hepsi kapanır. Bir müzakere, bir diyalog kapısıyla onların hepsi çözülür, ama ne yapıyorlar hayır illa biz tank ile top ile havanla bilmem savaşla bunları hepsini ortadan kaldıracağız diyorlar. Şehirlerin ne hale geldiğini görüyorsunuz. İşte Cizre, Sur, Nusaybin her biriniz burada yaşıyorsunuz öyle değil mi ? Bütün bunların çözüm yolu masadır dedikçe onlar hayır daha büyük bir şiddetle, daha fazla askeri operasyonla biz bunların kökünü kazıyacağız diyorlar. Bugünde bakın Başbakan halen ısrarla savaş mesajı veriyor. Bir yıldır ağzına barış kelimesini alabilmiş değil, bir yıldır ağızlarından barış sözcüğü çıkmıyor artık. Çünkü ülkede barış demek artık ihanet oldu. Barış, kardeşlik dediğiniz zaman artık terörist, bölücü oldunuz. Şimdi bunlar barış diyene saldırıyor diye biz bundan vaz mı geçeceğiz. Hayır asla. Ne barış talebimizden vazgeçeceğiz ne özgürlük talebimizden. Kürt halkı özgür olacak barış içerisinde yaşayacak. Bununda koşulları bellidir, özgürlük kölelikle olmaz eşitlikle olur, adaletle olur. Adaleti, eşitliği sağladığımız anda ülke o zaman kardeşliği yaşar. Barış o zaman çok daha kolay olur.”

Hdp eş genel başkanı Selehattin Demirtaş, 63 gündür Diyarbakır Sur ilçesinde tanka, topla sağlam bina bırakılmadığını, Cizre‘de ise 12 günden bu yana mahsur kalan insanların olduğunu ifade ederek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Biliyorlar ki cenazemiz var defnetmek istiyoruz çıkamıyorlar. Yaralımız var, suyumuz bitti diyorlar izin verilmiyor. Şimdi biz bir heyet oluşturduk buradayız ve çağrı yaptık. Ben ve arkadaşlarım 3 kişi, 5 kişi yanımıza sadece sağlık ekiplerini, ambulansları alarak o binaya gitmek istiyoruz. Gidilemiyor diyorlar ya, biz gideriz. Yeter ki siz engellemeyin, biz gideriz oradaki insanları alırız çıkarırız. Siz engel olmayın yeter ki. Bir insani koridor açmanız lazım, bir sağlık koridoru açmanız lazım. Savaş zaten kötüdür, ama savaşın içinde ahlaksızlık en kötüsüdür, insani, vicdani duyguları kaybetmek en kötüsüdür, insanlığın dibe vurmuş halidir. Biz zaten savaş olmasın diye uğraşırken savaş içerisinde bu kadar vicdansızca yaklaşımlar tarihe ağır bir şekilde siyasi fatura olarak yazılacaktır. Bugünler elbet geçecek, inşallah en kısa zamanda da göreceğiz. Bugünler bitecek, ama geriye şu kalacak: Erdoğan ve Davutoğlu Türkiye’sinde cenazeler yerde sürüklendi denilecek. Cenazeler sokakta bekletildi çürütüldü denilecek, bir binanın bodrum katında susuzluktan öldü, katledildi işte tarih bunu yazacak. Biz bu insani dramlar olmasın diyoruz, tek bir insanda yaşamını yitirmesin. Bakın Cizre’de silahları susturun karşılıklı olarak ateşi kesin tek bir insan, ölmesin asker de, ölmesin polis de ölmesin, gençlerde ölmesin, direnişçiler de ölmesin. Biz gidelim. Siz eğer güvenlik yok diyorsanız, biz ısrarcıyız, biz gideriz. Biz canımızı ortaya koyalım, ama tek bir insanımızın artık burnu kanamasın. Ankara’dan artık tehditle ahkam kesmekle bu sorunların çözülmeyeceğini görmeleri lazım. Cizre’deki bu insani dram netleşinceye kadar da biz buradan ayrılmayacağız. Sonuç alıncaya kadar, tüm halkımızla birlikte her yerde sonuç alıncaya kadar ayakta olacağız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA