SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Hüseyin Aksoy: Sur yüzde 95 temizlendi

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy Sur ilçesi’nde 12 Aralık tarihinden itibaren 6 mahallede devam eden operasyonlarda sona gelindiğini bölgedeki hendek ve barikatların yüzde 95 inin arındırılarak kapatıldığını yüzde 5′ lik bir oranının kaldığını ifade etti..

Hüseyin Aksoy: Sur yüzde 95 temizlendi
Bu haber 15 Şubat 2016 - 13:20 'de eklendi ve 440 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy Sur ilçesi‘nde 12 Aralık tarihinden itibaren devam eden ve 75. gününe giren (2,5 ay) süredir 6 mahallede devam eden operasyonlarda sona gelindiğini bölgedeki hendek, barikatların kaldırıldığını bombaların’da etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Aksoy açıklamasında, olay mahalinin yüzde 95 inin arındırılarak kapatıldığını yüzde 5’ lik bir oranının kaldığını ifade etti..

Vali Hüseyin Aksoy, kentte görev yapan basın personelleri ile bir araya gelerek Sur ilçesinde meydana gelen bilançoyu açıkladı. İlçede halen operasyonların ve sokağa çıkma yasakları‘nın devam ettiğini belirten vali Aksoy, Sur ilçesinde önce polis özel harekat daha sonra destek olunması amacıyla askeri unsurlarla bu çalışmalar sürdürülüyor. Özellikle de Sur ilçemizde yürütülen çalışmalarda yüzde 95’lik alan bu 6 mahallede temizlenmiş durumda yüzde 5’lik bir alan kalmıştır. O yüzde 5’lik alanda önümüzdeki günlerde de temizlenecektir. Bu 6 mahallemizde 24 bin civarında insan yaşadığını biliyoruz. Gerek önce zaman zaman kesilmeler nedeniyle gerekse 2 Aralık’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra 11 Aralık’ta bildiğiniz gibi 17 saatlik bir ara vermiştik bu ara dönemde ve zaman zaman bu çalışmalar sürdürülürken de dışarıya çıkmak isteyen vatandaşlarımız varsa onlara her türlü destek güvenlik birimlerimizce verildi. ve şuanda bizim tahminimiz içeride yaşayan binle iki bin arasında sivil vatandaş olduğunu değerlendiriyoruz. Büyük bir çoğunluğu bu 6 mahallenin dışına taşındı bir kısmı Sur’un sokağa çıkma yasağı ilan edilmemiş diğer mahallerine bir kısmı Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar olmak üzere yine Diyarbakır merkezdeki diğer mahallere taşındı. İlçelere giden, il dışına giden çok az var. Evini terk etmek zorunda kaldığımız vatandaşlarımızın mağduriyetlerini en aza indirilmesi anlamında başta Valiliğimiz ve Sur Kaymakamlığımız olmak üzere devletin diğer kurumlarının da yaptığı bir çok çalışma var. dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA