SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Sur’da yasak 89. gününde, ilçe Drone ile görüntülendi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Asker, Polis, Özel kuvvetler ve Korucular ile yürütülen müşterek operasyonda 89. güne girildi. Bölge’de operasyonlar tek bir muhitte sıkıştırıldı.

Sur’da yasak 89. gününde, ilçe Drone ile görüntülendi
Bu haber 28 Şubat 2016 - 12:44 'de eklendi ve 741 kez görüntülendi.

Diyarbakır‘ın merkeze bağlı tarihi Sur ilçesinde sürdürülen operasyonlarda, PKK militanlarının sıkıştırıldığı alan İnsansız Hava Aracı (DRONE) ile görüntülendi.

Sur ilçesinde 2 Aralık‘ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı 89’uncu gününe girdi. Operasyonların sürdüğü ilçede sona yaklaşıldıkça, çatışma ve patlama sesleri arttı. Son günlerde yoğun top atışlarının yapıldığı ilçede, PKK’lilerin 150-200 metrekarelik bir alanda sıkıştırıldığı öğrenildi. PKK’lilerin sıkıştırıldığı alan ise, insansız hava araçları (DRONE) ile fotoğraflandı. Fotoğraflarda ilçedeki tahribat da dikkat çekti.

sur-da-teroristlerin-sikistirildigi-alan-havadan-8204380_1030_m sur-da-teroristlerin-sikistirildigi-alan-havadan-8204380_3787_m sur-da-teroristlerin-sikistirildigi-alan-havadan-8204380_3813_m

Diyarbakır Valiliğinden Açıklama

        18 Aralık 2015 tarihinden bu yana Diyarbakır ili Sur ilçesinin (6) mahallesinde “Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu” kapsamında, vatandaşın ev ve eklentilerini işgal eden, cadde ve sokakları kapatan, silahlı saldırıda bulunan Bölücü Terör Örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, ilçe merkezinde açılan çukurları kapatmak, barikatlar ve engelleri kaldırmak, EYP’leri imha etmek maksadıyla operasyon icra edilmektedir.

Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerde var olduğu iddia edilen kadın ve çocukların tahliyesi edilebilmesi ve bölgedeki BTÖ mensuplarının teslim olması için 17, 18, 19, 23, 24 Şubat 2016 tarihlerinde güvenlik güçlerince her türlü emniyet tedbirinin alınmış ve Diyarbakır Valiliği tarafından basın duyurusu ile bu durum bir gün öncesinden gerek yazılı ve görsel basında gerekse operasyon bölgesinde (8) ayrı noktada sabah saatlerinden itibaren ses yayın cihazları ile duyurulmuştur. Ancak söz konusu bölgeden çıkan şahıs veya BTÖ mensubu olmamıştır.

Son olarak Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerde, 26 Şubat 2016 tarihlerinde saat 15:30 ile 17:00 saatleri arasında son defaya mahsus olmak üzere, güvenlik güçlerince her türlü emniyet tedbiri alınarak, var olduğu iddia edilen kadın, çocuk ve yaşlı vatandaşların Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve Dört Ayaklı Minare bölgesinden operasyon bölgesi dışına tahliyesi edilebilmesi amacıyla sağlık ekipleri ile birlikte beklenilmiş, ancak bölgeden çıkan şahıs olmamıştır.

Belirtilen saatlerde güvenlik güçleri tarafından var olduğu iddia edilen kadın, çocuk ve yaşlı vatandaşların güvenli bir şekilde tahliyesi maksadıyla her türlü güvenlik tedbiri alınmış, ancak bunu fırsat bilen Bölücü Terör Örgüt mensuplarınca bu saatlerde Köprülü sokak bölgesinde sokak araları ve yollara EYP döşedikleri havadan çekilen görüntülere yansımıştır. Diyarbakır Valiliği ve güvenlik güçlerinin bu çabalarına rağmen bu durum bölgede mağdur şahısların olduğu iddiasının şüpheyle karşılanmasına ve söz konusu iddiaların samimiyetinin sorgulanmasına neden olmaktadır.

           Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA