SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Hüseyin Aksoy; Sur %98 temizlendi, son noktadayız

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Sur’da 6 mahallenin yüzde 98’inin temizlendiğini ve operasyonların tamamlanma aşamasına gelindiğini açıkladı

Hüseyin Aksoy; Sur %98 temizlendi, son noktadayız
Bu haber 01 Mart 2016 - 15:04 'de eklendi ve 281 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır‘ın merkeze bağlı Sur ilçesinde yürütülen operasyonlar kapsamında detaylı bilgi verdi. Vali Aksoy, “Sur’da 6 mahallede sıkıntılı bölgenin yüzde 98’ i temizledi” açıklamasını yaptı. Hüseyin Aksoy, “Dışarı çıkmak isteyen sivillere her kolaylık gösterilecektir” dedi. Ayrıca Sur‘da güvenlik güçleriyle PKK‘liler arasındaki mesafe 30 metreye kadar düşerken, operasyonlarda son aşamaya geldiği belirtilerek, sık sık vatandaşların evlerinden ayrılması, PKK mebsuplarının de teslim olmaları için anonslar yapıyor.

Vali Hüseyin Aksoy’un konuşmasından satır başları şöyle: 

“Dışarı çıkmak isteyen sivillere her kolaylık gösterilecektir. Bizim amacımız Diyarbakır’ın huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesidir. 

Diyarbakır’da toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgili her türlü toleransı göstermeye çalışıyoruz. İzin alınması gerekir ve yürüyüş alanları bellidir. Kanunsuz yürüyüşlere karşı sağduyuya davet ediyorum. 

6 mahallemizde halkımız yaşanan olaylar nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 4 bin 500 ailemiz buradan ayrıldı. Hiç kimseyi açıkta ve soğukta bırakmayız diye 104 aileyi otellerde misafir ediyoruz. Taşınan ailelere ocak ve şubat ayı olmak üzere 1.000 lira yardım yaptık. Sur’un içinde kalan ve dışarı çıkan aileye, toplam 10 milyon 769 bin lira nakdi yardım yapılmıştır. 

Sur içerisinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği bölgede az da olsa çatışmaların olduğu yerde yaşayan vatandaşlarımız var. Orada yaşayan insanlarımızın da herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmaması için çalışmalar yürütülmektedir.”

SUR’DA OPERASYON SON AŞAMAYA GELDİ

Diyarbakır‘ın sokağa çıkma yasağı süren Sur İlçesi‘nde güvenlik güçleriyle PKK‘lı kişiler arasında çatışma devam ediyor. Güvenlik güçleriyle PKK’liler arasındaki mesafe 30 metreye kadar düşerken, operasyonlarda son aşamaya geldiği belirtilerek, sık sık vatandaşların evlerinden ayrılması, teröristlerin de teslim olmaları için anonslar yapıyor.

Diyarbakır’ın 6 mahallesinde 2 Aralık’tan bu yana, hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için uygulanan sokağa çıkma yasağı sürüyor. Güvenlik güçleri ilçede hendek ve Sur’da operasyon son aşamada. PKK’lılara ‘teslim olun’ çağrısı yapılıyor. Barikatların büyük bölümünü kaldırırken, patlayıcı tuzaklı barikatların imhasını sürdürüyor. Sur’un Savaş Mahallesi’nde yoğunlaşan operasyonlarda teröristler ile güvenlik güçleri arasındaki mesafe her geçen sürede daralıyor. Çatışmalar sırasında güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasındaki mesafenin zaman zaman yaklaşık 30 metreye kadar düştüğü belirtildi. İlçeden sık sık silah ve patlama sesleri de yükseliyor.

TESLİM OLUN ÇAĞRISI

Güvenlik güçleri Sur’un Savaş, Cemal Yılmaz ve Hasırlı mahallerine konuşlandırılan anons aracından 10 dakika arayla PKK’lılara teslim olun, vatandaşlara da güvenli şekilde evlerinden ayrılması çağrıları yapılıyor. Anonslarda şöyle deniliyor:

“İçeridekiler! Kamu düzenini yeniden düzeltmek için güvenlik güçleri tarafından icra edilen operasyonda artık son aşamaya gelinmiştir. Operasyonumuzun temel gayesi olan sizlerin can güvenliği için bizlere yardımcı olmanız gerekmektedir. Çıkanların öldürüldüğü, infaz edildiği yalanlarıyla sizleri kandırıyorlar. Güvenlik güçlerince şu ana kadar çıkanlara yardımcı olduğunu gerekli işlemlerin şeffaflıkla yapıldığı ortadadır. 19 Şubat 2016 tarihinde 6 şahıs güvenlik güçleri tarafından her türlü tedbir alınarak anonslar yapılarak Cumhuriyet İlköğretim Okulu bölgesine tahliye edilmiş. 22 Şubat 2016 tarihinde 3 bölücü terör örgütü mensubu operasyon bölgesinde teslim olmuş. Sağlık kontrollerinin yapılması müteakip yine işlemleri yapılmaktadır. Çocukları canlı kalkan olarak kullanmayın. Çocukların zarar görmesini biz de istemiyoruz. Niçin onları teslim etmiyorsunuz? Biz de endişe ediyoruz. Çocuklar zarar gördüğü takdirde sizler vicdani, ahlaki ve yasal olarak sorumlu olacaksınız.”

Diyarbakır Valiliği’nin 19 Şubat’ta oluşturulan koridordan 6 kişi çıkarken, 22 Şubat günü 3 PKK’lı teslim oldu. Bölgede 24 ve 26 Şubat tarihlerinde vatandaşların tahliye edilmesi ve teröristlerin teslim olmaları için yeniden koridor açıldı ancak çıkan olmadı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA