SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

HDP’nin dokunulmazlığı, işleme konuldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 5 parti milletvekiller hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezleke hazırlandı.

HDP’nin dokunulmazlığı, işleme konuldu
Bu haber 09 Mart 2016 - 21:30 'de eklendi ve 521 kez görüntülendi.

Adalet Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkcü hakkında “dokunulmazlıkların kaldırılması” istemiyle hazırlanan fezlekeyi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye gönderilmek üzere Başbakanlık’a sunmuştu. Başbakanlık bugün konuyu değerlendirerek, dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören fezlekeleri Meclis Başkanlığı’na sundu.

AHMET DAVUTOĞLU’NDAN İLK DEĞERLENDİRME

Dokunulmazlıkların kaldırılması için Fezlekelerin Meclis Başkanlığı’na sunulması Başbakan Ahmet Davutoğlu‘na soruldu. Ahmet Davutoğlu “Meclis Başkanı ile de görüşeceğim. Diğer partilerin de tutumunu görmek istiyorum.” açıklamasında bulundu.

SELEHATTİN DEMİRTAŞ: BİZ TEK BİR ÖRGÜTE ÜYEYİZ, O DA HDP’DİR”

Diyarbakır‘da 20 Mart’ta yapılacak Nevruz kutlamasıyla ilgili programı açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendisi ve 4 milletvekiliyle ilgili fezlekelerin TBMM başkanlığı’na ulaştırılmasıyla ilgili olarak, “Fezleke gitme prosedürü zaten budur. Bugüne kadar ki bütün fezelekeler bu şekilde Meclis’e gitti. Adalet Bakanlığı, Başbakanlık oradan da Parlamento’ya gider. İlk defa fezleke parlamentoya gitmiş değil. Yüzlerce fezlekemiz aynı prosedür işletilerek meclise gitmiş durumda. Ama ne hikmektse özellikle AKP grubu bu fezlekeleri biraz daha öne çıkarmak istiyor. Yoksa AKP’lilerin fezlekesi de aynı yöntemle meclise geliyor. Parlamentoda karma komisyon kurulursa, komisyona sevk edilirse ancak ilk defa olağanüstü bir duruma geçilmiş olacak. Yapılırmı, yapılmazmı? önümüzdeki günlerde göreceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kendilerinin tek bir örgüte üye olduğunu, o örgütün de HDP olduğunu belirten Selahattin Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

Biz Milletvekillerimizle birlikte bir tek örgüte üyeyiz o da Halkların Demokratik Partisi’dir. Başka da hiç bir örgüte üye olmadık, olsaydık a hiç korkmadan söylerdik. Bugüne kadar fikirlerimiz, düşüncelerimiz neyse kamuoyu önünde açıkça ifade ettik. Doğrusu dokunulmazlıkların kaldırılmasını HDP vekilleri açısından arzu etmeyiz. Bu sadece bizim için değil. Kişisel bir kaygımız ya da korkumuz olduğu için değil. Ama, Türkiye’nin zaten barış arayışı, demokrasi, özgürlük arayışı var. Bütün bu arayışlara çok büyük bir darbe vurulmuş olacak. Gerçekten dokunulmazlıklardan rahatsızsa milletvekilleri 550 milletvekilinin de kaldırılmasına biz evet oyu vermeye hazırız. Bütün milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılırsa HDP grubu 59 kişiyle evet oyu vereceğiz


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA