SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Yılmaz; Sur ilçesi’nin onarımı çok titiz olacak

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde meydana gelen yıkım ve tahribatlara ilişkin, açıklamalarda bulundu “İlk aşamada Cevatpaşa…

Yılmaz; Sur ilçesi’nin onarımı çok titiz olacak
Bu haber 13 Mart 2016 - 11:43 'de eklendi ve 361 kez görüntülendi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Diyarbakır’a ayak bastı. Cevdet Yılmaz, Diyarbakır valiliğinde, kentteki bazı sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile biraraya geldi. Toplantı öncesinde gazetecilere basın açıklamasında bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yolda gelirken konvoyunda talihsiz bir kazanın meydana geldiğini belirterek, kazada can kaybı ve ciddi bir sorunun olmadığını, gerekli kontrollerin yapıldığını belirtti.

Şırnak‘ın Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde bazı temaslarda bulunduklarını anlatan bakan Yılmaz, Şırnak‘ta çok sıkıntılı bir manzaranın yaşandığını ve el birliğiyle ile bunun üstesinden geleceklerini belirtti.

YILMAZ; ŞEHİRLER ESKİSİNDEN DAHA MODERN OLACAK

Cevdet yılmaz yaptığı açıklamada; “İnsanlarımızın hem sosyal yaşam tarzlarına hem de ekonomik iyileştirmeye yönelik adımlar atacağız. Fiziki alt yapılarla ilgili zarar tespitimizi yapıyoruz. Bu çalışmayı, Cizre ilçesinde bitirdik. Şimdi Silopi ilçesinde eleman takviyesi yaparak, zarar tespitlerini çıkarıyoruz. İdil’de operasyonlar bitti. Ancak, ince arama denilen detaylı bir çalışma yapıldığı için henüz sokağa çıkma yasağı bitmiş değil. Sokağa çıkma yasağı biter bitmez orada da zarar tespit çalışmalarına başlayacağız.” dedi..

MAĞDUR OLANLARA GEÇİCİ BARINAK

Operasyonlar kapsamında evi yıkılan veta harap olan vatandaşlara geçici olarak barınma destekleri başlattıklarını anlatan Cevdet Yılmaz, Silopi‘de 1.200, Cizre‘de ise 2.000 olmak üzere toplum yararına çalışma programları başlattıklarını ve bu çalışmalarda evi kullanılamaz halde olan ailelere öncelik tanıdıklarını belirtti.

Cevdet Yılmaz; Diyarbakır‘ın tarihi Sur ilçesinin sadece Türkiye’nin veya bu bölgenin değil, aynı zamanda tüm insanlığın mirası olan bir tarihe, bir değere sahip olduğunu belirtti. Sur‘da operasyonların bittiğini belirterek şöyle devam etti:

“Sur ilçesinde ince arama olan detaylı bir arama sürdürülüyor. Halkımızın güvenliği için kıyıda köşede kalmış patlayıcı maddelerin etkisiz hale getirilmesi için çalışma yapılıyor. İlk aşamada Cevatpaşa Mahallesi’ni tamamen açacağız inşallah. Orası, sokağa çıkma yasağı olmayan bir alana dönüşecek. Dabanoğlu Mahallesi’ni güvenli hale getirerek, kısmen açacağız ve Gazi Caddesi’ni ise tamamen açacağız. Bu şekilde rahatlamaya çalışacağız. Geriye kalan yerlerde de güvenli hale getirdikten sonra aşama aşama sokağa çıkma yasağını kaldıracağız. Ardından Sur ile ilgili önemli çalışmalara başlayacağız.”

SUR’UN ONARIMI ÇOK TİTİZ OLACAK

Diyarbakır‘ın tarihi Sur ilçesinde sıradan bir çalışma yapılmayacağını ve TOKİ’nin buraya girmeyeceğini belirten bakan Yılmaz “kentsel dönüşüm” diye bir kavram kullanılmayacağına dikkat çekti ve konuya “kentsel koruma ve yenileme” çalışması çerçevesinde baktıklarının altını çizdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA