SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Bağlar; Yasak yarın kalkıyor, Valilik teşekkür etti

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy; “Arama tarama faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakip yarın 06.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağının kaldırılması planlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Bağlar; Yasak yarın kalkıyor, Valilik teşekkür etti
Bu haber 20 Mart 2016 - 20:49 'de eklendi ve 531 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır‘ın merkez Bağlar ilçesinin Kaynartepe Mahallesi‘nde, yürütülen arama ve tarama faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakip yarın 06.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağının kaldırılabileceği belirtildi.

Vali Hüseyin Aksoy, İl Emniyet Müdürlüğü’nün Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne ait Kapalı Spor Salonu’nda, ilçe genelinde yürütülen terör operasyonunda ele geçirilen mühimmatların sergilenmesi sırasında yaptığı konuşmada, Kaynartepe Mahallesi‘ne 14 Mart’ta bölücü terör örgütü mensuplarının çukur açıp barikat kurarak, “halkın özgürlüğünü engelleyeceklerini, evlerini ve iş yerlerini işgal ederek baskı ve şiddetle halk üzerinde korku salmayı amaçladıkları” şeklinde bilgiler alınması üzerine bölgeye müdahale edildiğini hatırlattı.

Valilik tarafından yapılan resmi açıklama’nın detayları şu şekilde;

Vali Aksoy 14.03.2016 tarihinden bugüne kadar gerçekleşen operasyonlarda ele geçirilen mühimmatlar ile ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Diyarbakır ili Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallemizde 14 Mart gecesi bölücü terör örgütü mensuplarınca çukurların açılacağı, barikatların oluşturulacağı şeklinde İstihbarat Birimlerimize bilgi ulaşmıştı. Bu duyum üzerine İl Emniyet Müdürlüğümüze ait güvenlik birimleri Olaylara müdahale etme amacıyla bölgeye sevk edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensupları, güvenlik güçlerinin müdahalesini önlemek amacıyla vatandaşlarımıza ait 16 aracı yakarak barikat oluşturmaya çalışmışlardır.
 
‘Etkili ve erken müdahale sonrasında bölge bölücü terör örgütü mensuplarıdan arındırılarak güvenli hale getirilmiştir”
 
Vatandaşlarımızın zarar görmemesi amacıyla 15 Mart gecesi saat 03.00’ten itibaren Kaynartepe Mahallemizde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Ertesi gün saat 09:00’dan itibaren ise Nükhet Coşkun ve Gürsel Caddesi üzerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Olaylara etkin müdahale etmek ve bölgeyi bir an önce terörist unsurlardan temizlemek amacıyla, 7. Kolordu Komutanlığı ve Garnizon Komutanlığımızdan kuvvet takviyesinde bulunulmuş, aynı gün bölgeye intikalleri sağlanmış ve o tarihten itibaren de müşterek operasyon olarak bölgedeki faaliyetler yürütülmüştür. Yapılan etkili ve erken müdahale sonrasında bölge bölücü terör örgütü mensuplarıdan arındırılarak güvenli hale getirilmiş ve arama tarama faaliyetleri de önemli ölçüde tamamlanmıştır.
 
”Operasyonlar sırasında 10 btö mensubu etkisiz hale getirilmiş 33 bölücü terör örgütü mensubu yakalanmıştır”
 
Amacımız yarın sabah saat 06.00 itibariyle bölgedeki sokağa çıkma yasağını kaldırmaktır. Bu operasyonlar süresince 1 polis memurumuz şehit olmuş, 16 polis memurumuzda yaralanmıştır. Şehit polisimize Allah’tan rahmet diliyorum, yaralanan polislerimize de acil şifalar diliyorum. Yine bu operasyon sırasında 10 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş, 16’sı yaralı olmak üzere 23 bölücü terör örgütü mensubu da yakalanmıştır. Bölgede arama tarama faaliyetleri önemli ölçüde tamamlanmıştır, bu gece itibariyle son kontroller yapılacaktır.
Yapılan arama ve tarama faaliyetleri sürecinde;
10 Adet Roketatar silah ele geçirilmiştir,
440 adet roketatar silahlara ait mühimmatlar ele geçirilmiştir,
81 adet uzun namlulu silah ele geçirilmiştir,
290 adet uzun namlulu silahlara ait şarjörler ele geçirilmiştir,
120.070 adet bu silahlara ait mermi ele geçirilmiştir,
1 Tabanca ve bu tabancaya ait 2 adet şarjör ele geçirilmiştir,
90 Adet El bombası ele geçirilmiştir,
22 Adet 20 kg’lık bidonlar içerisinde yapılmış, el yapımı patlayıcı madde,
178475 kg patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme ele geçirilmiştir. (Sodyum klorat –Amonyum Nitrat ve bomba yapımında kullanılan diğer kimyasal maddeler)
Çok sayıda patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme, patlayıcı fitiller, kablolar, piller ele geçirilmiştir.
5 adet cep telefonu, 2 adet kamera, 2 adet tüfek dürbünü, 22 adet hücum yeleği, çok sayıda sağlık malzemesi ele geçirilmiştir. Çok sayıda inşaat malzemesi ele geçirilmiştir. Bir miktar da kubar esrar bu çalışmalar esnasında ele geçirilmiştir.
 
”Her noktada görev alan bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyor”
 
Terör ve terör örgütlerine karşı mücadele konusunda, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada kararlı bir şekilde mücadeleye devam edilecektir. İl Emniyet Müdürlüğümüze bağlı polislerimize, Kolordu Komutanlığımızın sorumluluğu altında yürütülen çalışmalarda görev alan bütün askeri personele, bu özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. İl Emniyet Müdürümüzden polis memurumuza, komutanlardan uzman çavuşlara kadar her noktada görev alan bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum.
Terörle Mücadele konusunda Diyarbakır’ın huzur ve güven ortamının bozulmasına müsaade etmeyecek şekilde çalışmalarımıza kararlılıkla bundan sonra da devam edilecektir.
 
”Nevruzun kutlanmasına izin verdik. Amacımız Nevruzu bir şenlik havası içerisinde kutlanmasını sağlamaktır”
 
Bilindiği üzere 21 Mart, orta asya dan Balkanlara kadar olan coğrafi bölgede bir çok topluluk tarafından Nevruz Bayramı olarak kutlanmakta. Diyarbakır ilinde de Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri kapsamı içerisinde kutlama komitesi tarafından bizlere müracaatta bulunuldu, Valilik olarak ilgili birimlerimiz ile istişare halinde değerlendirmemizi yaptık ve Nevruzun kutlanmasına izin verdik. Amacımız Nevruzu bir şenlik havası içerisinde kutlanmasını sağlamaktır. Bu amaçla güvenlik birimlerimiz tarafından her türlü tedbir alınmıştır. Özellikle Diyarbakır’da Nevruzun güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için 5205 personel görevlendirilmiştir. Bunun 1169 personeli İçişleri Bakanlığımızca talep etmemiz üzerine diğer illerden gönderilen personellerdir.
 
”Herkesin sağduyulu bir şekilde Nevruzu kutlamasını temenni ediyorum”
 
Özellikle Nevruzun sağduyulu şekilde kutlanması hepimizin ortak amacıdır. Diyarbakır ın huzurunu bozmaya, ülkenin huzurunu bozmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu anlamda ben herkesin sağduyulu bir şekilde Nevruzu kutlamasını temenni ediyorum. Bugünden bütün dünyada bu bayramı kutlayan herkesin bayramını yürekten kutluyorum. Nevruzu yürekten kutluyorum.
 
”Barikatlar kurup çukurlar kazmak isteyen teröristlere destek vermeyen Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum”
 
Bir teşekkürümü de Diyarbakır halkına yapmak istiyorum. Sokağa çıkma yasağı ilan ettiğimiz bölgelerde, sokağa çıkma yasağına titizlikle uyan Diyarbakır halkına, barikatlar kurup çukurlar kazmak isteyen teröristlere destek vermeyen Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum. Terörle mücadele de hep birlikte sağduyu ile mücadele ettiğimizde bunu sonlandıracağımız inanıyorum. Ben emeği geçen bütün arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum.” 
2
3
1

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA