SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Sur esnafı; Halkı ilçeden alışveriş yapmaya çağırdı

Diyarbakır’ın tarihi ile ünlü Sur ilçesinde 103 gün boyunca kapalı kalan küçük ölçekli esnaf, halk’ı ilçeden alışveriş yapmaya davet etti.

Sur esnafı; Halkı ilçeden alışveriş yapmaya çağırdı
Bu haber 20 Mart 2016 - 14:43 'de eklendi ve 347 kez görüntülendi.

Diyarbakır’In tarihi Sur ilçesinde 28 kasım 2015 tarihinde uygulanan Sokağa çıkma yasağından sonra 103 gün boyunca işsiz güçsüz kalan Sur içi esnafı, ilçenin açılmasından sonra vatandaşların ilçe’den alışveriş yapmasını bekliyor. Halkı alışverişe davet eden Sur içi esnafı, zor günler geçirdiklerini ve hiç böyle bir durum ile karşı karşıya kalmadıklarının da altını çizdi.

İlçe’nin Sipahi Çarşısı adını taşıyan çarşısında 40 yıldır esnaflık yapan Şabettin Oğur adlı esnaf, Çözüm Süreci devam ederken işlerinin çok iyi olduğunu söyledi.

Artık hiçbir iş yapamadıklarını anlatan Şabettin Oğur, “Çarşımız açık olmasına rağmen hiç siftah yapmayan arkadaşlarımız var. İnşallah devletimiz bize yardım eder. Esnaf olarak çok mağdur olduk.” dedi.

Bölgede esnaf olan Yaşar Üstün ise “Diyarbakırımızda şimdiye kadar böyle huzursuzluklar olmadı. Binlerce insanımız mağdur oldu. Allah yardımcıları olsun.” diye konuştu.

Türkiye’de halkın, milletvekillerini, sorunları Meclis’te konuşup çözmeleri için seçtiğini belirten Üstün, “Türkiyemizin 550 milletvekili toplansınlar, Diyarbakır’ın, Karadeniz veEge’nin istekleri neyse bunları konuşup çözsünler. Türkiyemiz zarar görüyor. Milletvekillerimiz görevlerini yapmazsa bu günah onların boynunadır.” ifadelerini kullandı.

“Bomba patlatmak canavarlıktır”

Dört aydır Diyarbakırımız huzursuzluk içinde, esnafımız perişan olmuş. Huzur olmazsa dükkan açıp esnaflık da yapılmıyor.” diyen Üstün, “Devletimiz bize yardımcı oluyor. Esnafhuzur istiyor. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Ankaramızda bombalar patladı. Bomba patlatmak canavarlıktır. Allah bizi huzurdan mahrum etmesin. Halkımızı alışveriş yapmaya bekliyoruz. Diyarbakır’ın ve Türkiye’nin dört bir yanından insanlarımızı çarşımıza bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Tarihi Aşefçiler Çarşısı esnafı Aziz Orhan’da “Dükkanlarımız 3,5 aydır kapalıydı. Başka bir gelirimiz de yok. Ufak kızımın kumbarasından 10 gün boyunca sabah bir lira, akşam bir lira çıkardım ekmek almak için. Suriye’den çıkan insanlarla Sur esnafı aynı duruma düştü. Silahların şehirden çıkmasını istiyoruz. Dükkanlarımızı açtık. Bütün Diyarbakır halkını Aşefçiler Çarşısı’na bekliyoruz.” dedi.

Esnaf Abdullah Akkoyun ise “Esnaf olarak çok zarar ettik. Siftah edemiyoruz. Buraya vatandaşlar rahat şekilde gelemiyor. Tüm Diyarbakır halkını, açılan çarşılarında alışveriş yapıp Sur esnafına destek olmaya davet ediyoruz.” diye açıklamalarda bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA