SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Diyarbakır’da Newroz sona erdi, işte resimler..

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Newroz parkında gerçekleştirilen 2016 yılının Newroz etkinliği sona erdi. Olağanüstü güvenlik tedbirlerinin alındığı Newroz alanında HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşma yaptı.

Diyarbakır’da Newroz sona erdi, işte resimler..
Bu haber 21 Mart 2016 - 18:30 'de eklendi ve 1.217 kez görüntülendi.

Diyarbakır‘da her yıl Newroz etkinliği bu yıl’da Bağlar İlçesi’nde bulunan Newroz Parkı‘nda düzenlendi. Sabahın erken saatlerinden itibaren alana gelen vatandaşlar yerlerini aldı. Saat 10.00‘dan itibaren kutlanmaya başlanan Newroz 16:00 itibarı ile sona erdi. Kutlamaların bitmesinden sonra bir grup ile polis arasında tartışma yaşandı, slogan atmak isteyen gruba emniyet güçleri biber gazı ile karşılık verdi. Newroz kutlamaları önceki yıllara göre  bu yıl istenilen düzeyde olmadı. Geçmiş yıllarda  ortalama 700 bin ile 1 milyon kişinin katılım sağladığı Newroz etkinliği, bu yıl 200.00‘lerde kaldı.

diyar-newroz1

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: TAHİR ELÇİ NEZDİNDE HEPSİNE SÖZ VERİYORUZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Newroz programında yaptığı konuşmasında çözüm süreci ve gündemde olay olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sırrı Süreyya Önder, “Amed’in yiğit evladı Tahir Elçi nezdinde hepsine söz veriyoruz: Bu Barışı getireceğiz. Ölenler genç yaşında toprağa girenleri boşuna girmediler. Onların onuruna borcumuzdur bu topraklara barışı, özgür eşit bir yaşamı getirmek” dedi.

Sırrı Süreyya Önder’in konuşması şu şekilde:

“Bu mücadele azmi sönmeyecek, bunun sözünü veriyoruz. Bu bölgenin gerçekliğinden bir şey anlamayanlar bizi sürekli psikolojik harbe maruz bırakıyorlar. Safınızı çekin diyorlar. Bu bölgenin gerçekliğinin bilenler, evlatlarının bir kısmını dağa bir kısmını toprağa gönderdiğini bilirlerdi.

“BARIŞI BİZ GETİRECEĞİZ”

Hapishanelerde unutmayalım, bu itibarla son savaş çılgınlığında hayatını kaybedenleri, Amed’in yiğit evladı Tahir Elçi nezdinde hepsine söz veriyoruz: Bu Barışı getireceğiz. Ölenler genç yaşında toprağa girenleri boşuna girmediler. Onların onuruna borcumuzdur bu topraklara barışı, özgür eşit bir yaşamı getirmek.

diyar-newroz5

FIRAT ANLI: BİR KEZ DAHA HESAPLARI BOŞA ÇIKARDINIZ

Newroz programı dahilinde sahne alan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlarından Fırat Anlı ve Gültan Kışanak sahnede yer aldı. Konuşmasına slandakileri Kürtçe selamlayarak başlayan Fırat Anlı, katılımcıları gösterdikleri direnişten dolayı kutladı. Fırat Anlı, “Bugün ‘Amed’te korku var, Amed Newroz’u kutlamayacak, alanlara çıkmayacak’ dediler. Ama bütün bunları tanımadınız, binlerce kez eviniz şen olsun. Yüzbinlerce insan bir kez daha Newroz alanını doldurdu. Kobanê’ye, Şırnak’a, Hewler’e, Mahabad’a sıcak selam göndereceğiz” diye konuştu. Newroz’un başlangıç olduğunu, özgürlük koktuğunu ve özgürlük birlik günü olduğunu belirten Anlı, “Biz biliyoruz her karanlıktan sonrası aydınlıktır, inşallah özgürlüktür” dedi. Kürtlerin bir kez daha kendi tarihlerini yazdıklarını dile getiren Anlı, “Şehitlerimizi anıyoruz. İnşallah ülkemizin bir parçası el ele tutacak ve özgürlüğü sağlayacak. Biz halkımıza güveniyoruz. Newroz kutlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı. 

GÜLTAN KIŞANAK: BİZLER AMEDİZ ZULME BOYUN EĞMEYİZ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlarından Gültan Kışanak‘da, direniş merkezlerine selam göndererek başladığı konuşmasında, “Selam olsun Amed zindanlarında 3 kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan, selam olsun 90’lı yıllarda bedenini Newroz ateşi yapan Zekiye Alkan’a” dedi. Newroz’un tarihine dikkat çeken ve “Zulüm ve karanlığın en katı olduğu dönemlerde zulme karşı yakılmış ateştir” diyen Kışanak, “Arkanızda bıraktığınız onlarca canınız var, yitirdikleriniz var. Onların her birini saygıyla selamlıyorum. Bu alana gelen bütün analarımızın ellerinden öpüyorum. Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız. Bize zulme boyun eğmek yakışmaz. Biz umudu ve barışı temsil ediyoruz. Biz Amediz Amed” şeklinde konuşmasını tamamladı. 

diyar-newroz3

ABDULLAH ÖCALAN FOTOĞRAFLARI ALANA ALINMADI

21 Mart Pazartesi günü Diyarbakır’da kutlanan Newroz programına; Edirne, Manisa, İzmir, Antalya, Kırıkkale gibi illerden takviye gelenlerin de aralarında olduğu 5205 polis kentte görevlendirilirken, etkinlikten bir gün önce il genelinde “Huzur 21” adı verilen operasyon yapıldı, operasyonlar kapsamında olası bir bomba giriş çıkışına karşın aramalar gerçekleştirildi. Newroz’da görev alan emniyet güçleri, kritik noktalara da zırhlı araçlarla polis ekipleri konuşlandırıldı. HDP‘e ait Newroz Tertip Komitesi de yaklaşık olarak 5 bin kişiyi güvenlik görevlisi olarak görevlendirdi. Polis, alana girenleri kurulan 5 ayrı arama noktasından tek tek arayarak girmelerine izin verdi. Newroz alanına Abdullah Öcalan fotoğraflarının bulunduğu şapka, bayrak ve pankartlar’ın alana alınmadığı görüldü.

KUTLAMALARDA 3 TON ODUN ATEŞİ KULLANILDI

Binlerce vatandaşın toplandığı Newroz Alanı‘nda bahar’ın simgesi Newroz Ateşi yakıldı. Kutlamalarda ateşin yakılması için 3 ton odun ateşi kullanıldığı bildirildi

nevruz-atesijpg

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA