SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Sur ilçesi’nde “Acele Kamulaştırma” kararı alındı

Diyarbakır’ın tarihi ile ünlü Sur ilçesinde, Bakanlar Kurulu kararı ile bazı taşınmazların “Acele Kamulaştırılması” kararı aldı. Alınan karar ilk etapta 6 bin 300 parsellik alanı kapsayacak.

Sur ilçesi’nde “Acele Kamulaştırma” kararı alındı
Bu haber 25 Mart 2016 - 18:44 'de eklendi ve 587 kez görüntülendi.

Diyarbakır‘da, 2 Aralık günü ilan edilen “Sokağa Çıkma Yasağı” sonrasında hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve ilçede bulunan PKK üyelerinin etkisiz hale getirilmesi için başlatılan operasyonlar 103 gün sürmüş ve bu süreçte birçok mahalle tahrip olmuştu. Halen 5 mahallede sokağa çıkma yasağının sürdüğü merkez Sur İlçesi‘nde 6 bin 300 parsel için “Acele Kamulaştırma” kararı alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın talebi doğrultusunda Bakanlar Kurulu‘nca alınan karar, bugünden itibaren Resmi Gazete‘de yayınlandı.

Bakanlar Kurulu‘nun bugünkü Resmi Gazete‘de yayımlanan kararı ile Sur‘da “Acele Kamulaştırma” kararı alındığı resmen bildirildi. Karar sonrası, ilçede 15 mahallede bulunan toplam 368 adadaki 6 bin 300 parselin acele kamulaştırılması kararı alındı. Bakanlar Kurulu’nun bugünkü Resmi Gazete’de yer alan kararından şöyle denildi:

“Diyarbakır ili Sur İlçesi’nde ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde bulunan ve ekli listede bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması, adı geçen bakanlığın 16.03.2016 tarihli ve 2988 sayılı yazısı üzerine 2942 sayılı kamulaştırma kanunun 27’nci maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 21.03.2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

UNESCO Uluslararası Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan tarihi Sur İlçesi’nde Bakanlar Kurulu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi ile aldığı kararla kamulaştırılacak parseller üzerinde Sur Belediyesi binası, bazı oteller, Cemil Paşa Konağı gibi binaların da bulunduğu belirtildi.

FIRAT ANLI: AMAÇ, SUR’U TECRİT EDİLMİŞ ALAN HALİNE GETİRMEK

Bakanlar Kurulu’nun bugün Resmi Gazete’de yayımladığı Sur ile ilgili kamulaştırma kararını değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, devletin Sur ile ilgili yaklaşımına baştan beri kuşku ile yaklaştıklarını ve alınan karar ile haklı olduklarının ortaya çıktığının altını çizerek anlattı. Hükumetin Sur ilçesini “tecrit edilmiş alan” haline getirilmek istendiğini ileri süren Fırat Anlı, şunları söyledi:

“Kamulaştırılan yerler arasında Belediyeye ait binalar ve kamusal alanlar da var. Hükümetin derdi Sur’da insanların yaşayabileceği alanlar yaratmak değil, bölgeyi insansızlaştırmaktır. Bu halkın iradesine yapılmış sivil bir darbedir. Alınan kararda ne kent dinamikleri, ne Belediyeler ne de STK’ların görüşü var. Başka bir niyet ve kastın olduğu bu karar ile bir kez daha ortaya çıktı. Amaç, Sur’u yeniden yaşanabilir bir alan haline getirmek değil, güvenlik ve tecrit edilmiş bir alan haline getirmektir. Başbakan Toledo örneğini vermişti. Oranın açık hava müzesi değil, yarı açık cezaevi projesine dönüştürmek olduğu bu karar ile bir kez daha ortaya çıktı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA