SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Başına Buyruk Memleket !

Konu başlığından da anlaşılacağı üzere sitemkar bir yazı dizisi ile yine baş başayız.. Hani hepimizin ortak bir memleket hayalidir ya, yaşam…

Başına Buyruk Memleket !
Bu haber 27 Mart 2016 - 18:08 'de eklendi ve 507 kez görüntülendi.

Konu başlığından da anlaşılacağı üzere sitemkar bir yazı dizisi ile yine baş başayız.. Hani hepimizin ortak bir memleket hayalidir ya, yaşam standartlarının yüksek olması, temizlik konusunda kusursuz olması ve en önemlisi de insanların edepli ve kültürlü olması. Peki bunlar hep hayal ürünü olarak mı kalacak ? Bunların hepsi kendiliğinden mi olacak yoksa bunların olabilmesi için memlekette illa barış ve huzur mu olması gerekiyor ? Bunların olabilmesi için bu saydıklarımın hiçbirinin öneminin olmayacağını ne zaman idrak edeceğiz ? Yabancı kaynaklı bir derginin Türkiye illeri üzerinde yapmış olduğu araştırmaya göre Diyarbakır Yaşam kalitesi yüksek şehirler arasında Genel sıralamada 68’inci sırada olduğunu biliyormuydunuz ? Şimdi bu sayıya sevinen insanlar olur ya, unutmadan söyleyeyim Türkiyede toplam 81 il var ve biz bu iller içerisinde 1,607,437 nufus ile Türkiye genelinde en büyük 12. il’iz lakin yaşam standardı düşük en fazla nufusa sahip il’de yine biziz, bu hususta 0 not ile sınıfta kalan iller arasındayız. (Bu istatistiki raporlar tarafımca araştıırlıp net sonuçlar elde edilerek yazılmıştır.)

Bir yerden başlamak gerekirse memleketimizin yaşam kalitesini düşüren etkenler ve kurumlar nelerdir önce bunu detaylı bir şekilde açalım.

Öncelikli eleştirim elzem olan en büyük sorunlardan biri esnaf ve seyyar satıcıların kaldırımlarımızı olabildiğinden fazla işgal ediyor olması, haliyle bu durum kaldırımları kullanan vatandaşlarımıza zor anlar yaşatıyor ve en önemlisi memleketimize gelen Yerli ve Yabancı turistlere son derece nahoş bir durum sergilemektedir. Bu hususta tüm Zabıta ekiplerinin bu tür durumlar karşısında sessiz sedasız işini yapıyormuş gibi görünmeleride bilinçli insanların güvenlerini derinden sarsmaktadırlar.

Diğer bir elzem olan sorunda güvenlik zaafiyeti, memleketimizin yıllarca en büyük sıkıntılarından biri de bu olsa gerek… Bu hususta maziyi yad ederek birşeyler eklemek istiyorum. Geçmişten bir kesit günlerden bir gün 18 Kasım 1997 tarihinde memlekete aslan gibi biri, koltuk sevdası olmayan ve esnaf (Fırıncı) bir ailenin çocuğu olan Gaffar Okkan Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak atanmış ve Diyarbakırın en sancılı dönemlerinde masa başında görev yapmayı kendine prensip edinen tüm Polis memurlarına ilk icraatı şu olmuştu “MASA BAŞI GÖREV YAPAN POLİS İSTEMİYORUM” Bayan-Erkek ayırt etmeksizin tüm polis teşkilatını sokaklara döken Gaffar Okkan ilk icraatı ile halkın takdirini toplamıştı. Yıl 10 Temmuz 2014 sokaklarda polis aramak karanlıkta önünü görememek misali zor bir hal almış durumda. İnsanlarımız güvenle sokaklara çıkamıyorlar. Çarşılarımızda bayanlarımız cep telefonları ile yakınlarını aramak için hiç tanımadıkları esnafların iş yerlerine girerek güvenli bir şekilde cep telefonları ile konuşma gayreti içine giriyorlar ve bu husus da içinde bulunduğumuz güvenlik zaafiyetinin ne akdar vahim olduğunun bir göstergesi olsa gerek.

Bir diğer sorun da Eğitim düzeyinin alt seviyede olması, toplum olarak gerek kültürel anlamda gereksede okumuşluk anlamında çok geride olduğumuz aşikar bir konudur. Geçmiş yıllarda bölgenin tek geçim kaynağı tarım ve tarım ürünleriydi bundan ötürü erkek ve kız çocukları daha çocuk yaşta köylerde çalışmaya başlar ve ekmek parasını kazanmaya çalışırlardı ve bundan ötürüdür ki genel olarak halk çocuklarını okullara göndermezdi, bu gün baktığımız zaman hepimzin evinin yakınında okul, sınırlı sayıda kültürel faliyetlerin olduğu alanlar ve okumaya elverişli zemin bulunmaktadır. Bölgenin yaşam standardını yükseltecek en büyük sorun da bu olsa gerek.. yeni nesilin daha fazla kendini ifade edebilen, bilinçli ve akıllı insanlara ihtiyacı olacaktır.

Bu saydığım sorunlar memleketimizin olmassa olmaz bir kaç sorunlarından bazılarıdır ve bunlarla beraber nice eksikliklerimizin olduğunu da gün be gün gözlemlemekteyiz.Bizler bu kadim kente sevdalıyız, bizler bu kadim kentin ne kadar önemli ve ne kadar bereketli olduğununda farkındayız ama bizler memleketimizin kıymetinin farkında değiliz ne yazık ki.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA