SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Diyarbakır Hava Limanı için son dakika kararı

Diyarbakır’da 1952 yılından itibaren hizmet veren eski havalimanı ”hava hudut kapısı” oldu. Yeni havalimanının yapılması ile eski hava limanı bakanlar kurulunun onayı ile hudut kapısı olması kararlaştırıldı

Diyarbakır Hava Limanı için son dakika kararı
Bu haber 07 Nisan 2016 - 18:44 'de eklendi ve 735 kez görüntülendi.

Diyarbakır‘da 1952 yılında hizmete açılan Havalimanı, Bakanlar Kurulunun onayı ile “Daimi yolcu giriş- çıkış hava hudut kapası” olacağı belirlendi. Alınan bu kararla birlikte 10 Nisan‘da Diyarbakır ile Erbil, 1 Mayıs’tan itibaren ise Diyarbakır ile Lefkoşa seferlerine başlanacak.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan konuyla ilgili kararında şöyle denildi:

“Diyarbakır havalimanının daimi yolcu giriş-çıkış hava hudut kapısı olarak tespiti için İçişleri Bakanlığı’nın 2/3/2016 tarihli ve 38016 sayılı yazısı üzerine 5682 sayılı pasaport kanununun 1’inci maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 14/3/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

Bakanlar Kurulu’nun bu kararı ile Diyarbakır Havalimanı hava hudut kapısı olunca, yurt dışı seferlerede en kısa zamanda başlanacağı belirtildi.

Diyarbakır Hava Limanı’nın tarihi ve bilgileri;

Diyarbakır Havalimanı, 1952 yılında hizmete giren meydanın şehre uzaklığı 6 km olup sivil-askeri kategoridedir. 16/34 pistinin boyutları 3549×45 olup beton kaplamadır. ICAO kodu LTCC, IATA kodu DIY olup yurtiçi ve yurtdışı geliş-gidiş yapılmaktadır. Yolcuya açık alanlar 2680 m² olup 200 araçlık otopark kapasitesine sahiptir. Havaalanına ulaşım taksi ve belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır, ayrıca şehir merkezine çok yakın olması dolayısıyla ulaşımda sıkıntı yaşanmamaktadır. 2008 yılı itibariyle ILS kullanılmaya başlanmıştır; bu da düşük görüş şartlarından kaynaklanan sefer iptallerini büyük ölçüde azaltmıştır. Diyarbakır Havalimanı kapasitesinin üstünde çalışmaktadır. Özellikle terminal ve apron kapasitesinin azlığı en büyük sorunlardandır. (Wikipedia)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA