SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Altan Tan: PKK’nin silaha son vermesi lazım

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili olan Altan Tan, PKK’nın derhal silahları susturması gerektiğini söyledi. Konuşmalarına devam eden Tan, dokunulmazlığın herkes için kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Altan Tan: PKK’nin silaha son vermesi lazım
Bu haber 13 Nisan 2016 - 19:20 'de eklendi ve 605 kez görüntülendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, PKK‘nın derhal silahları susturması gerektiğini söyledi. Altan Tan, dokunulmazlığın da herkes için kaldırılmasını istediklerini belirtti.

TBMM‘de basın toplantısı düzenleyen milletvekili Tan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın Almanya’nın Berlin şehrinde özerklikle ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Selehattin Demirtaş’ın açıklamalarıyla ilgili tam bilgisinin olmadığını ifade eden Tan, “Benim fikrim açık ve nettir. PKK’nın bu silahları susturması lazım. Devletin de acilen demokratikleşme, hak ve özgürlükleri genişletme, sorunun çözümüyle ilgili her türlü kesimle müzakereye başlaması lazım. Türkiye için bu sürdürülebilir bir durum değil.” şeklinde konuştu.

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ve AK Parti’nin teklifine yönelik bir soruya iseAltan Tan şu cevabı verdi: “Siyasi görüşlerinin dışında milletvekillerinin her türlü uygulamada normal bir vatandaştan farkının olmaması lazım. Biz bu şekliyle dokunulmazlığın yeniden düzenlenmesinden yine tırnak içinde komple kaldırılmasından yanayız. Yani siyasi görüş, fikir beyan etme, beyanatları, kürsü masumiyeti diyorlar buna, bunun ötesinde dokunulmazlığın herkes için kaldırılmasını istiyoruz. Bugün yapılan siyasi operasyon. Siyasi bir arayıştır. Siyasi satranç hamleleriyle bu işlere yaklaşmak da yanlıştır. Memleketin bu gergin ortamında gittikçe sıkıştırılan HDP’nin daha da işlevsiz daha da fonksiyonsuz ve topyekün Meclis dışına itilerek tamamen yok edilmesi siyaseti rahatlatmaz. Siyasi bir hamledir, yanlıştır. Kürt sorununun çözümüne de bir katkısı olmaz. Ama Sayın Ahmet Davutoğlu’nun bu işi yapmak istemediğini düşünenlerdenim ben, çünkü bu anayasa değişikliği de Meclis’ten geçmeyecek. Sayın Davutoğlu bu işi biraz uzatmak istiyor, zamana yaymak istiyor, iyi de yapıyor. Çünkü bu anayasa değişikliği Meclis’ten geçmeyecek. Çünkü 367’yi bulması lazım. MHP’nin desteğiyle 330 ve üzeri oy alırsa referanduma gitmesi lazım. Cumhurbaşkanı götürürse tabi. Bu geçmeyecek parlamentodan. Davutoğlu bu işi uzatmak, zamana yaymak istiyor. İyi de yapıyor. Amacumhurbaşkanı çıkıyor ‘İpe un seriyorlar, savsaklıyorlar’ diyor. Neredeyse azarlarcasınaAK Parti grubunu, parlamentoyu zorluyor. Bu zorlamanın da memlekete bir hayrı yok.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
Nurettin GÜN12 Haziran 2016 / 18:00

Sayın altan tan askerin polisin ne suçu var onlara emir verenler mecliste yanınızda oturuyor orada bombayı patlatın da görelim kürtlerin hakkını aradıgınızı,ölen askerin polisin sivil vatandaşların evinin bile olmadıgını görüyorsunuz bu tiyatroyu bırakın kardaşım.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA