SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Selehattin Demirtaş: CHP, tuzağı iyi hesap etmeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP), AK Parti’nin dokunulmazlık teklifine CHP’nin desteğini eleştirdi. HDP Eş Başkan Selehattin Demirtaş, ‘CHP’nin bu ucuz tuzağı..

Selehattin Demirtaş: CHP, tuzağı iyi hesap etmeli
Bu haber 15 Nisan 2016 - 20:37 'de eklendi ve 304 kez görüntülendi.

Parti genel merkezindeki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlık konusunda muhalefet partileri CHP ve MHP‘nin AK Parti‘nin önerisine destek vereceğini açıklamasını değerlendirdi.

Bunun partilerin kendi takdiri olduğunu söyleyen Selehattin Demirtaş, şu ifadelere yer verdi:

“Bariz bir intikam alma, siyasi öç alma girişiminin bu kadar iştahla desteklenmesi büyük bir hatadır. Bizim de dokunulmazlıkların sınırlanması, kaldırılması konusunda bir teklifimiz var. Hem evrensel hukuka, kriterlere uygun, hem gerçekten de Avrupa’daki ülkelerin referansıyla oluşturulmuş bir tekliftir. Desteklemek istiyorlarsa, gerçekten dokunulmazlığın sınırlanması, kaldırılması konusunda samimilerse buyursunlar HDP’nin teklifini desteklesinler, biz de evet diyelim ve 4 parti hep birlikte dokunulmazlıkları sınırlayalım.”

‘BİZİM ANCAK ŞEREF MADALYAMIZ OLUR’

Ancak amacın farklı olduğunu savunan Selehattin Demirtaş, şöyle devam etti:

“Görünen o ki Ak parti’nin derdi, şu veya bu şekilde HDP’li milletvekillerini kendilerine bağlı ve bağımlı hâle gelmiş, kendilerinden talimat alan yargının kucağına atmaktır. Şimdi ana muhalefet partisinin bu basit ve ucuz tuzağı iyi hesap etmesi lâzım. Açıkça Anayasa’ya bir aykırı teklifin sorgusuz, sualsiz destekleneceğini ifade etmiş olmaları doğrusu şaşırtıcıdır. Takdir yine de kendilerinindir. Bizim Allah’tan başka hiç kimseden korkumuz yok, verilmeyecek hesabımız yoktur. Soyguncular, talancılar, milletin parasını çalanlar, evlerinde para dolduracak yer bile bulamayanların dokunulmazlığı olacak, bizim fikirlerimizden, konuşmalarımızdan dolayı dokunulmazlıklarımız kaldırılacaksa bizim ancak şeref madalyamız olur. Kendileri bilir, takdir onlarındır.”

Bu durum karşısında HDP’nin hamlesinin ne olacağının sorulması üzerine Demirtaş, konunun Merkez Yürütme Kurulu ve grup toplantısında değerlendirileceğini dile getirdi.

Selehattin Demirtaş, “Üç parti birleşip Anayasa’yı değiştirmeye karar verdikten sonra bizim yapacağımız bir şey yok. Yapacağımız tek şey bu gerici, kinci, siyasi intikam için Anayasa’ya aykırı değişikliği bile göze alan anlayışa karşı dik durmak” ifadesini kullandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA