SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

CHP: “Diyarbakır Raporu” hazırladı, işte o rapor

STK’lar ve halkla görüşmeler yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’li heyet, görüşme ve izlenimlerinden oluşturduğu ve bölgede öne çıkan sorunların yer aldığı ‘Diyarbakır Raporu’nu Kılıçdaroğlu’na sundu.

CHP: “Diyarbakır Raporu” hazırladı, işte o rapor
Bu haber 24 Nisan 2016 - 19:32 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyeti, 14 ile 15 Nisan tarihlerinde Diyarbakır biz dizi incelemelerde bulundu. Heyet, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ankara milletvekilleri Murat Emir ve Necati Yılmaz ile İstanbul milletvekilleri Gülay Yedekçi, Didem Engin ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Saniye Barut‘tan oluştu.

Acele kamulaştırma kararının öncesi ve sonrası gelişmeleri değerlendiren, devlet kurumları, odalar, Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’lar ve halkla görüşmeler yapan heyet, görüşme ve izlenimlerinden oluşturduğu ‘Diyarbakır Raporu’nu CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu‘na sundu.

BÖLGEDE TESPİT EDİLEN SORUNLAR;

Raporun sonuç ve değerlendirme bölümünde şu görüşlere yer verildi:

“Heyetimizin Diyarbakır ve Sur’da yaptığı inceleme ve görüşmeler sonucunda bölgede öne çıkan sorun alanları aşağıdaki biçimdedir.

* Vatandaşın konut ve barınma ihtiyacı;
* Eğitim ve sağlık hizmetlerinin tam olarak verilememesi;
* Ticarethanelerin zarar görmesi;
* Bölgede hijyenin sağlanamaması;
* Sosyal yaşam alanları ve ibadethanelerin ortadan kalkması;
* Zarar gören binaların ve altyapı sorunlarının tamiri;
* Tarihi dokunun gördüğü zararın giderilmesi ve korunması.

Bölgenin tarihsel anlamda taşıdığı kültürel iklim dikkate alındığında, kamulaştırma sonrasında da tüm kültürlerin kendi varlığını ve yaşanmışlığını hissettirmesi gerekmektedir. Bunun yapılması tarihe borcumuzdur.

 

“TEK TİPLEŞMEYE GİDİLMEMELİ”

Bölgenin tarihsel kültür mozaiği yapısı korunmalı, tek tipleştirmeye gidilmemelidir. Acele kamulaştırmanın ve öngörülen imar planlaması ile kent tasarımının bir ihtiyaçtan ve zorunluluktan kaynaklandığı göz ardı edilmeden bu çekinceler de unutulmamalıdır. Yola çıkılan ihtiyacın karşılanmasından uzaklaşılmamalı, rant kaygısı projeye hiçbir biçimde bulaştırılmamalıdır.

“BELİRSİZLİK BİR AN ÖNCE SON BULMALI”

Sur, şu anda büyük bir belirsizlik içindedir ve bu durum bir an önce son bulmalıdır. Okula gidemeyen çocuklarla ilgili çalışma acilen başlatılmalıdır. Bölge halkı geçmişini ve anılarını kaybetme endişesi içindedir. Bu konuda bir an önce insan odaklı bir çalışma yapılmalıdır.

“HALK CİDDİ GEÇİM SIKINTISI İÇİNDE”

Yaşanan sorunlara çözüm bekleyen halk, ciddi bir geçim sıkıntısı içindedir. Küçük esnaf, tüccar ve sanayici ekonomik anlamda kötü durumdadır. İnsanlar evlerine ekmek götürme sıkıntısı içindedir. Yaşananlardan dolayı halkta psikolojik bir travma hali söz konusudur.

Sur için çıkarılan acele kamulaştırma kararı nedeniyle herkes kaygılıdır. Yöre halkı mülkiyet haklarının zarar göreceği, evlerinin ellerinden alınacağı endişesini yaşamaktadır. Çatışmalar nedeniyle kentin kendine özgü kimliğini yansıtan tarihi ve kültürel doku büyük oranda zarar görmüştür. Diyarbakır, Selçuklu mimarisinin etkili olduğu dokuz ayrı medeniyetin izlerini taşıyan bir kentimizdir. Kentin kültürüne ve geçmişine saygılı olunmalı ve bu konuda adım atılırken sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve halkın görüşleri alınmalıdır. Bu çalışmaların sürekliliği, özellikle de bu çalışmalarda milletvekillerinin de bulunması önemli olmaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA