SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Devlet zirvesi Diyarbakır’da açılış düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da 116 projenin açılışını düzenlemek üzere halka seslendi. İkili zirvenin öncülük ettiği açılışa liderler eşleri ile birlikte katılım sağladılar. Halk oldukça yoğun ilgi gösterdi.

Devlet zirvesi Diyarbakır’da açılış düzenledi
Bu haber 28 Mayıs 2016 - 21:30 'de eklendi ve 545 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, toplu açılışlar yapmak için Diyarbakır’ı ziyaret etti.

Burada gerçekleşen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK‘nın Suriye kolu YPG‘nin armasını üstünde taşıyan ABD askerlerine değindi ve şunları söyledi:

“Amerika’nın PYD’ye YPG’ye verdiği desteği kınıyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisi olarak, ABD’yi kınadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları:

“Amerika’nın PYD’ye, YPG’ye verdiği desteği, Diyarbakır’dan sesleniyorum, kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Dolayısıyla bize dost olanlar, bizimle NATO’da beraber olanlar kalkıp da kendi askerini YPG’nin işaretleriyle Suriye’ye göndermemeli, gönderemez.”

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:.

“Onlar, PKK adına parlamentoda”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PKK’nın desteklemiş olduğu bir parti, şu anda parlamentoda mı? Onlar PKK adına parlamentoda. Şimdi benim milletim ‘Bunlar bizim verdiğimiz vergilerle oradan maaş almamalı’ diyor. Ne oldu şimdi? Dokunulmazlık olayı parlamentoya geldi. 376 oyla bu geçti, şimdi tutuştular, şimdi yurt dışına kaçmaya başladılar. Niye kaçıyorsunuz? Kaçmayın. Aynen Paralel Devlet Yapılanması neyse, bunlar da o. Onlar da kaçıyor, bunlar da kaçıyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar camilerimizi yakmadılar mı, camilerimizi yıkmadılar mı? Bunlar ateist, bunlar zerdüşt. Bunlardan bir şey olmaz. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmediler, etmiyorlar.” dedi

Dünkü gazetelerde Diyarbakırlı iş adamları adına Dürümlü’deki terör olayını kınayan ilan yayınladığına dikkati çeken Erdoğan, “Diyarbakırlı iş adamlarımızın bu ilanları gerçekten örnektir ve memnuniyetle de ben de bunu okudum. Bölge halkının bu şekilde açık tavır alması halinde, örgütün eylem yapabilecek gücünü ve imkanını kaybedeceğine inanıyorum.” dedi.

“Terör örgütünün kucağından sıyrılın”

Erdoğan, PKK’nın içerisinde olanlara seslenerek, “Annenizin, babanızın sesine kulak verin. Terör örgütünün kucağından sıyrılın. Bu devlet adildir. Adil olan bu devletin anlayışı bilesiniz ki o katil terör örgütüyle asla mukayese edilmez.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra Başbakan Binali Yıldırım konuştu:

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’daki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada “PKK terör örgütünün ‘Kürtler’ diye bir sorunu yok. Sizin sorununuz, Türkiye’nin sorunu PKK terör örgütüdür. Bu sorunu Türkiye’nin gündeminden çıkarmaya  ahdettik, yemin ettik.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, “Diyarbakır’ın dertleriyle, su problemiyle, kanalizasyon problemiyle, yol problemiyle uğraşması gerekirken terör örgütüne destek vererek, lojistik destek vererek sizin paralarınızı, sizin kaynaklarınızı terör örgütüne aktardılar. Bunu biliyoruz, gereğini de yapacağız.” dedi.

“Ne yaparsanız yapın, ister çukur açın, ister el yapımı bombalarla genç fidanlarımızı şehit edin, ister savunmasız, sivil vatandaşlarımızı katledin ama başaramayacaksınız.”diyen Yıldırım, “Siz de başaramayacaksınız, sizin sırtınızı sıvazlayan iç ve dış işbirlikçileriniz, siyasi uzantılarınız da asla başaramayacak.” ifadelerini kullandı.

Gültan Kışanak’a sert sözler:

Diyarbakır’ın dertleriyle, su problemiyle, kanalizasyon problemiyle, yol problemiyle uğraşması gerekirken PKK’ye lojistik destek vererek sizin paralarınızı, sizin kaynaklarınızı PKK’ye aktardılar. Bunu biliyoruz, gereğini de yapacağız. Bu paraları PKK’ye aktaranları fitil fitil burunlarından getireceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA