SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Selehattin Demirtaş’tan kayyum açıklaması yapıldı

HDP EŞ Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesi’nde konuştu. Demirtaş; “Türkiye’deki iç hukuk sistemi halihazırda belediyelere kayyum prosedürünü ön görmüyor.” ifadesini kullandı

Selehattin Demirtaş’tan kayyum açıklaması yapıldı
Bu haber 01 Temmuz 2016 - 3:27 'de eklendi ve 631 kez görüntülendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sur İlçe Belediyesi’nde açıklamalarda bulundu. Demirtaş; “Türkiye’deki iç hukuk sistemi halihazırda belediyelere kayyum prosedürünü ön görmüyor. ‘İnsanlar ayakkabı giyemez artık,Türkiye’de ayakkabı giymek yasaktır’ diye bir kanun çıkarsınlar ne kadar uygulanabilirse belediyelere kayyum yasası da o kadar uygulanır” ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş ile beraberindeki HDP milletvekilleri ile Sur İlçe Belediyesi’nde basın açıklaması düzenleyen lider, son dönemlerde sıkça gündeme gelen kayyum atamaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Demirtaş, Türkiye’deki iç hukuk sisteminin halihazırda belediyelere kayyum prosedürünü ön görmediğini belirtti. Geçmişte Sur Belediyesi’nin çok dille belediyecilik kararı aldığı için belediye başkanları ve meclis üyelerinin tamamının görevden alındığını yerine vali yardımcısının atandığını dile getiren Selehattin Demirtaş, “Aslında bu da bir tür kayyumdu. Fakat Türkiye’deki hiçbir yasada belediye başkanını siyasi faaliyetlerinden dolayı veya partisinin politikalarını uyguladığı için görevden alma soruşturma açma veya soruşturma açma gibi bir prosedür yoktur. Zaten halihazırda 31 belediye başkanı hukuk dışı bir şekilde görevden alınmış, 21’i hukuk dışı şekilde tutuklanmıştır. Ama AK Parti’nin bahsettiği şirketlere atanan kayyuma benzer bir kayyum atayabilmesi için yeni bir yasa yapması lazım. Zaten hazırlıklarını böyle yapıyorlar anladığımız kadarıyla. ‘İnsanlar, ayakkabı giyemez, ayakkabı giymek yasaktır’ diye bir kanun da yapılabilir. Oy çokluğu vardır bunu yapabilir ama uygulayabilir mi? ‘İnsanlar ayakkabı giyemez artık, Türkiye’de ayakkabı giymek yasaktır’ diye bir kanun çıkarsınlar ne kadar uygulanabilirse, belediyelere kayyum yasası da o kadar uygulanır. Kayyum halk tarafından tanınmaz, dikkate de alınmaz. Ne belediye çalışanı ne o yöre halkı seçmediği bir memuru belediye başkanı olarak da tanımaz. Kayyum yasası yapsalar bile kadük bir yasadır, uygulanması imkansızdır” açıklamasında bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA