SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Vakıflar Sur esnafından 6 ay daha Kira almayacak

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait iş yerlerinden 6 ay daha kira alınmayacağı yönündeki açıklaması, esnaf tarafından büyük bir sevinçle karşılandı

Vakıflar Sur esnafından 6 ay daha Kira almayacak
Bu haber 03 Temmuz 2016 - 4:23 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Diyarbakır‘ın tarihi Sur ilçesine bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait iş yerlerinden 6 ay daha kira alınmayacağı yönündeki açıklaması, Sur esnafı tarafından büyük bir mutlulukla karşılandı.

Veysi Kaynak’ın, Sur’da Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait dükkanların kira bedellerine ilişkin, “Kasım ayında alınan bir kararla 6 ay kiraların alınmamasına karar verilmişti. Biz bu 6 aylık süreyi, bir 6 ay daha uzatıyoruz. Kasım sonuna kadar kira almayacağız.” şeklindeki açıklaması, esnaf tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Tarihi Kuyumcular Çarşısı’nda 28 yıldır esnaflık yapan Şaban Peker adlı vatandaş, bir haber ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, hükumetin kendilerine yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.

Sur’un terörden arındırılmasıyla rahatladıklarını dile getiren Peker, “Allah hükümetimizi başımızdan eksik etmesin. Allah razı olsun. Devletimiz teröristlere karşı bu mücadeleyi vermemiş olsaydı biz burada yoktuk. Güzel bir mücadele verdiler. Bunda da başarılı oldular.” ifadelerini kullandı.

Kira alınmaması uygulamasının 6 ay daha uzatılmasından dolayı hükümete teşekkür eden Peker, “Her şeyi hükümetten beklemenin de bir anlamı yok. Hükümet bir fedakarlık yapıyorsa, insanların da buna müspet bir cevap vermesi gerekiyor. Kirası binlerle ifade edilen esnafımız var. Bunları düşündüğümüzde teşekkür etmemek için bir neden kalmıyor. Biz hükümetimize iletmeden, onlar bu affı gerçekleştirdi.” ifadelerini kullandı.

“Allah devletimizden razı olsun”

Çocukluğundan bu yana ilçede esnaflık yaptığını belirten Muhammed Kadir Yağcı adlı vatandaş ise terör saldırılarından sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin dahi etkilendiğini anlattı.

İnsanların birçoğunun ev ve iş yerlerinden olduğunu, kötü bir süreç yaşandığını kaydeden Yağcı, “Çok şükür atlattık. Bu süreç sadece burada yaşayan insanları değil, esnafı da etkiledi. Dükkan kiramızı çıkaramaz olduk.” şeklinde konuşan Yağcı, kendilerine sunulan yardımlardan mutluluk duyduklarını bildirdi.

Yağcı, “Allah devletimizden razı olsun. İnsanlara Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez diye ve dininden, mezhebinden dolayı farklı bakmak yanlıştır. İnsanlara, insan olmasından dolayı değer verilmesini istiyoruz.” dedi.

Murat Şenyiğit ise tarihi Kuyumcular Çarşısı’nda 1988’den bu yana esnaflık yaptığını, terör saldırılarında dükkanlarının kapalı olması nedeniyle mağduriyet yaşandığını söyledi.

Kira alınmayacağı açıklamasının çok sevindirici olduğunu anlatan Şenyiğit, “Çok memnun olduk. Allah razı olsun devletimizden. Esnafa farklı desteklerde bulunmaları bizleri sevindiriyor. İkinci bir 6 ay bizi rahatlattı. Bu süreç toparlanmamıza vesile olacaktır.” diye konuştu.

Hasan Paşa Hanı girişinde tespih satan Abdulkadir Güneş, kendileri açısından güzel bir karar olduğunu, esnafın rahat nefes alacağını belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA