SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Diyarbakır, askeri darbeyi meydanlarda protesto etti

Darbelere Karşı Diyarbakır İslami Sivil Toplum (STK) Kuruluşlarının düzenlemiş olduğu darbe karşıtı protestoya binlerce kişi katıldı. Protesto gösterisinde darbe girişimine karşı direniş mesajı verildi.

Diyarbakır, askeri darbeyi meydanlarda protesto etti
Bu haber 17 Temmuz 2016 - 5:47 'de eklendi ve 2.096 kez görüntülendi.

Ordu içerisinde bir grup askerin darbe girişimine halkın tepkisi devam ediyor. Diyarbakır’da bir araya gelen “Darbelere Karşı Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları”nın Yenişehir ilçesinde bulunan İstasyon Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Binlerin destek verdiği basın açıklamasında ‘Dik dur eğilme bu ümmet seninle, Zalimler için yaşasın cehennem, Muhammed’in ordusu kâfirlerin korkusu, Bizler burada paralel nerede?’ sloganları atıldı.

Basın açıklamasına HÜDA PAR Genel İdare Kurulu Üyesi Vedat Turgut, HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bozan ve AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar ile STK temsilcileri katıldı.

Sık sık tekbirlerin getirildiği protesto gösterisinde basın metnini “Darbelere Karşı Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları” adına Yunus Memiş yaptı.

Halkın darbecilere karşı izzetli bir direniş sergilediğini söyleyen Yunus Memiş, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Zorbaları zillete boğan, onurlu direniş gösteren halkın gasıplara geçit vermediğini ifade eden Memiş, “Tarihi darbelerle dolu Türkiye’de dün akşam maalesef yeni bir darbe girişimiyle daha karşı karşıya kaldık. Yaklaşık her 10 yılda bir askeri darbelerle büyük travmalar yaşayan Türkiye halkı, dün akşam büyük bir badireyi Allah’ın izniyle atlattı. Dünden bugüne dünyada yaşanan tüm askeri darbelerin perde gerisinde, başta ABD olmak üzere emperyalist devletlerin yer aldığı biliniyor. ABD, İngiltere, israil, Avrupa Birliği gibi dünya siyasi sistemini dizayn etmeye, toplumları hegemonyaları altına almaya çalışan İslam ve insanlık düşmanı bu güçler, dün akşamda gördüğümüz gibi sahip oldukları alışkanlıklarını yerli işbirlikçileri eliyle yeniden icra etmeye çalıştılar. Darbe girişimleri hedefine ulaştığında ‘iyi çocuklar’ deyip darbecileri tıpkı Mısır’daki Sisi’yi alkışlar gibi alkışlayan, ama bu girişimler akim kaldığında ‘demokrasi’ teraneleri okuyan müstekbir güçler bilmeli ki, bu darbe girişiminin de arkasında onların olduğu çok açık bir şekilde görünüyor.” dedi.

“Bugün her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır”

Darbe girişiminin sadece Cumhurbaşkanı ve hükümete karşı olmadığını dile getiren Memiş, “Türkiye’de dün akşam bir grup insanlık düşmanı tarafından gerçekleştirilen askeri kalkışma, Cumhurbaşkanına karşı değil, tüm halka ve dahi İslam ümmetine karşı yapılmış bir darbe girişimidir. 15 Temmuz Türkiye için yeni bir milat olmuştur. Halkın darbecilere karşı direnerek kendi geleceklerinin tekrar vesayet altına alınmasına izin vermeyen Müslüman Türkiye halkı, izzetli bir direniş sergilemiştir. 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat gibi büyük darbelerin hedeflerine ulaşmasına; inancına, öz benliğine tutunarak izin vermeyen Türkiye halkı, 15 Temmuz akşamı başta ABD olmak üzere tüm dünya müstekbirlerine büyük bir ders vermiştir. Bugün her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Zaman, geçmişte olduğu gibi bugün de bizlere ayrılıp parçalandığımızda, bölük pörçük olduğumuzda, zalimler tarafından değirmenlerde nasıl öğütüleceğimizi göstermiştir. Bugün yaşadıklarımız bizlere birlikte, bir vücudun azaları gibi hareket etmemizin elzem olduğunu tekrar göstermiştir. Tüm farklılıklarımızı zenginlik diye beslenmeli, geleceğe daha emin adımlarla ilerlemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

“Darbeler ne dün amacına ulaştı ne de bugün ulaşacak”

“Türkiye halkı; dün öyle bir gece yaşadı ki, sabahı Mısır gibi olabilirdi.” diyen Memiş, basın açıklamasına şöyle devam etti:

“Üzerinden jetlerin alçak geçiş yaptığı ve hatta bombalaması yaşamın bir parçası haline gelen Gazze sabahı gibi olabilirdi. Meydanlarda binlerce Esma’lar, Muhammed’ler toprağa düşebilirdi. Hamdolsun ki, Rabbimizin inayetiyle bu zorlu süreci selametle atlattık. Darbeler ne dün amacına ulaştı ne de bugün ulaşacak. Türkiye halkının bugününü ve yarınını hedef alan bu alçakça kalkışmayı lanetliyoruz. Halka silah doğrultan bu güruhu telin ediyoruz. Bilinmeli ki halkımıza karşı yönelen her türlü saldırıya karşı duracağız. Memleketin tüm meydan ve caddelerinde darbe girişimine karşı direneceğiz. Tüm halkımızı da zorbalara, darbecilere karşı direnmeye davet ediyoruz. Müslüman Kürt halkı bu gibi girişimlere boyun eğmeyecek ve karşısında duracaktır. Zalimler şunu bilmeli ki, kendilerinden önceki bu tür girişimler nasıl akim kaldıysa kendilerinin bu alçakça darbe girişimi de akim kalacaktır ve hamdolsun kalmıştır. Zorbaları zillete boğan, onurlu direniş gösteren izzetli halkımız, gasıplara geçit vermemiştir. Bu münasebetle söz konusu askeri kalkışmanın sonuçsuz kalmasında etkili olan halkımızı gösterdikleri tavır nedeniyle kutluyoruz. Bu onurlu tavrı gösterirken hayatını kaybeden halkımıza ise Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabrı cemil diliyoruz.”

Diyarbakır darbe karşıtı protesto gösterisi düzenlendi Diyarbakır darbe karşıtı protesto gösterisi düzenlendi2 Diyarbakır darbe karşıtı protesto gösterisi düzenlendi3 Diyarbakır darbe karşıtı protesto gösterisi düzenlendi4

Kopya: İLKHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA