SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Eski Diyarbakır Valisi Mutlu’nun suçu belli oldu

15 Temmz darbe teşebbüsü sonrası gözaltına alınan eski Diyarbakır ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu hakkındaki suçlamalar ortaya çıktı. Diyarbakır valiliği yaptığı dönemlerde yaptığı illegal işlerde gün yüzüne çıktı.

Eski Diyarbakır Valisi Mutlu’nun suçu belli oldu
Bu haber 03 Ağustos 2016 - 16:48 'de eklendi ve 4.023 kez görüntülendi.

15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün ardından gözaltına alınan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Valiliği yaptığı dönemlerde, yoksul çocuklar için gönderilen yarım milyon lirayı, FETÖ dershanelerine aktarmakla suçlanıyor

Diyarbakır Başsavcılığı tarafından darbe teşebbüsü sonrası gözaltına alınan ve mal varlığına tedbir konulan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Valiliği yaptığı dönemde kamu kaynaklarını FETÖ dershanelerine gönderdiği fezleke hazırlanıp Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Dosyayı inceleyen Yargıtay Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesi üzerine, Mutlu ile o dönemdeki yardımcısı Mehmet Yeşilbaş ve 17 Aralık darbe girişiminden sonra açığa alınan eski Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam hakkında, “Denetim görevinin ihmali, kamu kaynaklarının silahlı terör örgütüne aktarılması” suçlarından son soruşturma açılması için dosyayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderdi.

DERSHANEYE AKTARILDI

Dosyaya göre, valilik bünyesindeki SODES projesi kapsamında 500 yoksul çocuğun eğitim masraflarını karşılamak için Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nca 500 bin lira ödenek çıkarıldı. Projede görev alan emniyet içindeki FETÖ’ye bağlı polis ve emniyet amirleri, yaklaşık maliyet çıkarmayıp, idari ve teknik şartname hazırlamadı. Daha uygun teklif veren başka dershaneler olmasına rağmen ihale 425 bin lira bedelle ruhsatsız olan ve şartnameye uymayan FETÖ bünyesindeki Kardelen Pratik SBS dershanesine verildi. Para, ihale dokümanı hazırlanmadan, maliyet çıkarılmadan, ilan işlemleri yapılmadan ve açık ihaleye çıkılmadan mevzuata aykırı biçimde doğrudan FETÖ’nün dershanesinin hesabına aktarıldı.

İKİ KATI BEDELLE…

Kaydı yapılan öğrencilerin bir kısmı eğitimi yetersiz bulup dershaneye gitmemesine rağmen, kayıtları silinmeden farklı kimlik bilgileriyle yeni listeler oluşturularak fazladan haksız kazanç sağlandı. İhaleyi, Diyarbakır’daki 20 dershaneden alınan yıllık rayiç bedelin iki katı bedelle alan dershane, ruhsatsız binada MEBP izni olmayan yetersiz öğrencilerle ders verdi. Projeden sorumlu vali yardımcısı, emniyet müdürü ile vali de tüm bunlara göz yumdu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA