SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’da halka seslendi

Diyarbakır’da toplu temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Demirtaş’ın Almanya’da bir basın kuruluşuna verdiği mülakata ilişkin sert tepki gösterdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’da halka seslendi
Bu haber 05 Eylül 2016 - 7:33 'de eklendi ve 946 kez görüntülendi.

Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi” programını açıklamak üzere Diyarbakır’a gelen Başbakan Binali Yıldırım, valilik önünde düzenlenen toplu temel atma töreninde konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gündeme gelen son açıklamalarını eleştirerek, Kürt halkının PKK sorunu olduğuna vurgu yaptı.

Konuşmasında 6-7 Ekim saldırılarını ve ölen 53 kişiyi hatırlatan Yıldırım, Demirtaş’ın kayyum atamalarıyla ilgili sert eleştirilerde bulunarak, uyarılarda bulundu.

“PKK’nın en büyük destekçisi FETÖ’dür”

15 Temmuz darbe girişimine karşı duran halkın birliğine vurgu yapan Yıldırım, ‘Bir kez daha kardeş olmanın, bir olmanın, beraber olmanın ne demek olduğunu bütün dünyaya Diyarbakır’dan gösterdiniz. ‘Bütün darbecilere, bölücü PKK terör örgütüne, DAEŞ’e karşı biriz, beraberiz, Türkiye’yi böldürtmeyiz.’ dediniz. FETÖ toplumsal barışı, kardeşliği kendince yok edeceğini zannetti. Askerin, polisin, bürokrasinin her tarafına bir mikrop gibi sızdı. Militanlarıyla nifak sokmaya çalıştı. Şimdi de görüyoruz ki kardeşliğimiz, birliğimiz, beraberliğimizin en büyük düşmanı PKK’dır, FETÖ’dür. PKK’nın en büyük destekçisi FETÖ’dür. İkisinin de amacı Kürt ve Türk kardeşlerini hedef alıp, çatışma çıkarmak. Bu alçakça işbirliğini bozan, Türk-Kürt kardeşliğini binlerce yıldır gönül bağıyla devam ettiren milletimize teşekkür ediyorum.’ ifadelerini kullandı.

Farklılıkları zenginlik olarak gördüklerini ifade eden Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şundan emin olun ki, biz bu hain örgütlerin ülkemizin huzurunu bozmasına, milletimizin birliğini bozmasına asla ve asla müsaade etmeyeceğiz. Kardeşliğimiz sonsuza kadar devam edecek. Türk, Kürt hangi milletten olursa olsun kardeştir, onları birbirine düşürmeye çalışanlar da kalleştir. Biz, tarihimizi, medeniyetimizi beraber inşa ettik. Bu topraklarda kader birliği yaptık, geçmişimizi birlikte inşa ettik. Gelecekte de omuz omuza kol kola birlikte yürüyeceğiz. Hiç merak etmeyin, bunların sonu yakındır. Bunlar çocuklarımızı asla dağa çıkaramayacaklar. Çünkü daha çok yatırım yapacağız. Çocuklarımıza daha fazla gelecek hazırlayacağız. Bunların kirli amaçlarına erişmesine mani olacağız.’ şeklinde konuştu.

“Kürtlerin PKK sorunu var”

Yıldırım, “Yolları böleceğiz, hayatları birleştireceğiz. Yolları böleriz ama Türkiye’nin bölünmesine asla izin vermeyiz. Bugün yatırım destek programını açıkladık. Bir yılda yeni fabrikalar yeni iş yerleri açacağız. 4 yılda 62 milyar yatırım yapacağız bölgeye ancak bu terör örgütün kökünü kazımamız lazım. Önce bunu yapacağız. Yatırımcı geliyor fakat fabrikası, iş makineleri yakılıyor, çekip gidiyor. Kim kaybediyor? Diyarbakır, Mardin, Siirt, Hakkari, Şırnak, Bingöl, Bitlis, Van, Ağrı, Kars kaybediyor. Benim Kürt, Türk, Arap kardeşim kaybediyor. Bölücü terör örgütü PKK, ‘Biz Kürtlerin sorunu için mücadele ediyoruz’ diyor. Öyle mi? Bakın, PKK terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok. Sorun nedir? Kürtlerin PKK sorunu var. Bu sorunu da eyvallah el birliğiyle ortadan kaldıracağız. Bu işin başka yolu yok. Geleceğimizi bu alçak örgütün karartmasına asla izin vermeyeceğiz.’ dedi.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının ardından çatışmaların zarar verdiği 7 merkezde aynı anda temel atma töreni yapıldı. Yıldırım, aynı zamanda valilik bahçesinde fidan dikti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA