SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Mesut Barzani ile Selehattin Demirtaş bir araya geldi

Irak Kürdistan Bölgesi’ne giden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başkanlık ettiği 7 kişilik heyet bugün Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Mesut Barzani ile Selehattin Demirtaş bir araya geldi
Bu haber 21 Eylül 2016 - 23:38 'de eklendi ve 1.928 kez görüntülendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki milletvekillerinden oluşan heyet Kürdistan Bölgesi Yönetimi ile görüşmek için Erbil’de.

HDP heyetinin Mesud Barzani ile Erbil’e bağlı Pirmam kasabasındaki ofisinde saat 12’de başladı.

Selahattin Demirtaş’ın başkanlık ettiği heyette HDP Eş Genel Başkan Yardımcıları Fatma Kurtulan, Nadir Yıldırım ile milletvekilleri Osman Baydemir, Besime Konca, İmam Taşçıer ve Celal Doğan yer alıyor.

Sabah saatlerinde yola çıkan heyet, Erbil’de Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.

24 Eylül’e kadar ziyaretlerini sürdürecek olan HDP heyeti, Barzani’nin ardından, Irak 6. Cumhurbaşkanı ve YNK Lideri Celal Talabani, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Gorran Hareketi Genel Başkanı Noşirwan Mistefa, PDK, YNK politbüro temsilcileri ile Yekgirtu, Komala, Tevgera Azadi’nin de aralarında olduğu çeşitli kitle örgütü temsilcisi ile bir araya gelecek.

Görüşmelerde, Kürtler arası diyalog, ortak paydalarda buluşma, Kürt sorununa demokratik ve barışçıl çözüm ile Kürtler arası dayanışma konularında görüş alışverişinde bulunulacak.

HDP İLK AÇIKLAMA

Selehattin Demirtaş, Kürd basınına ittifaka hizmet vurgusu  Kürd basınına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, Kürd basına HDP adına sevgilerini ilettiğini belirtti. Kürd basınının çok büyük mücadelelerle çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Demirtaş, “Kürd ve Kürdistani medyanın dilinin Kürd ittifakı ve birliği için son derece dikkatli olması gerekir. Basın üzerinde eleştiri bir haktır. Ancak eleştiriye aşan hakaret, tehdit, küçültücü her türlü haber ve yorum Kürd birliğine ve ittifakına zarar verir. Herhangi bir Kürd lideri, şahsiyeti veya partisi için hakaret edici bir dil kullanmak hiç kimseye hizmet etmez. Dolayısıyla Kürd medya kuruluşlarının çalışanlarının, sahiplerinin, emektarlarının Kürdlerin ittifakına hizmet eden bir dil kullanmaları gerekiyor. Biz hangi Kürd partisi, lideri veya şahsiyeti olursa olsun hakaret, küfür içeren herhangi bir haberi dikkate almayacağız. Bunların amacı bu olmasa da Kürdler arası kopuşa yol açıyorlar. Bizim çabamızı boşa çıkaran da çoğu zaman bu dil ve üslup oluyor. Bütün basın çalışanlarına emekleri ve fedakarlıkları için teşekkür ediyoruz. Ancak daha dikkatli bir dil kullanmaları için ricada bulunuyoruz” diye konuştu.  Demirtaş: HDP’nin ziyareti Kürd birliğinde kapı aralayabilir Demirtaş, bu ziyaretin Kürdler arası bütün sorunları çözecek bir ziyaret olmadığını belirterek, “HDP bu girişimi ile küçük bir kapı aralayabilir ve bu Kürd birliği konusunda önemli olabilir. Kendi mücadelemizdeki ittifak eksikliğini de bu şekilde gidermenin bir yolunu bulacağız” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA