SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

YÖK’ten Atılan Akademisyenler İçin Açıklama Geldi

YÖK’ten Atılan Akademisyenler İçin Açıklama Geldi
Bu haber 11 Şubat 2017 - 1:53 'de eklendi ve 575 kez görüntülendi.

OHAL kapsamındaki 686 sayılı KHK ile 330 akademisyenin ihraç edilmesi büyük tepki uyandırmıştı. Bu tepkiler üzerine ise YÖK bugün bir açıklama yaptı

YÖK’ten gelen açıklama da yüksek öğretim kurumlarında görevli olan akademisyenlerin KHK ile kamu görevlerinden uzaklaştırılması ile ilgili bir açıklama yapıldı. YÖK’ün asli anayasal görevinin yüksek öğretim kurumlarında ki kurumlarında ki öğretim sürecinin düzenlenmesi, planlanması, denetlenmesi ve yönetilmesi olduğu belirtilen açıklamada YÖK’e anayasal çerçeve de yüklenen hususlar dışında ki konularda üniversitelerin diğer kamu kurumları ile aynı olmadığı ve özerk olduğu vurgulandı.

yok iç

Ayrıca açıklamanın devamında şunlar kaydedildi;
“Bu süreçte gerekli tüm titizlik ve hassasiyetler üniversitelerce gösteriliyor olmasına karşın yine de oluşmuş ve oluşabilecek mağduriyetlerin değerlendirilme süreçlerine yönelik ise 685 sayılı KHK ile ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’ kurulmuştur. Bu komisyonun bütün mağduriyet müracaatlarını hukuk çerçevesinde ve toplumsal vicdanı tatmin edecek şekilde değerlendireceğine inanıyoruz.Nitekim son çıkan KHK’lar, diğer kurumlarda olduğu gibi akademide de yapılan yeniden değerlendirmeler sonrasında iade sürecinin başladığını göstermektedir. Yükseköğretimin kurumsal yapısı kadar akademi camiasının yetişmiş her bir ferdi de bilim hayatımız ve ülkemiz için değerli ve önemlidir. Gelinen süreçte Yükseköğretim Kurulu olarak konuya ilişkin yeni sorumluluklar üstlenme de dahil değerlendirmemiz sürmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA