SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri
Vadi Sağdıç

Kara Kutu Sistemi Nasıl Kullanılır?

Kara Kutu Sistemi Nasıl Kullanılır?
Bu haber 26 Nisan 2018 - 10:22 'de eklendi ve 576 kez görüntülendi.

 

Uçuş yapılırken kullanılan Kara kutunun resmi adı uçuş kaydedicisidir. Bazı uçuş personelleri tarafından uçuş verileri kaydedicisi olarak da bilinir. Turuncuya boyalı olan kara kutunun sebebi herhangi bir hava kazasından sonra kolayca bulunmasını sağlamaktır. Uçağın çarpma ya da düşme anında çarpma esnasında en az etkilenen bölüm kuyruk kısmı olduğu için bu bölümü monte ediliyor. Çelik ve titanyum malzemeleri ile üretilen Kara Kutu sistemi yangına dayanıklıdır.

Kara Kutu Nedir?

Su geçirmez özelliğe sahip olan kare kutu üzerinde yaşanan kazalar da suya düşer ise içerisinde bulunan verileri zarar gelmez. Kara Kutu sistemi 2 kutudan oluşur. Bu kutunun birinde kokpitte yapılan konuşmalar ve o bölümde gerçekleştirilen her türlü gürültü ve Ses kaydediliyor. Diğer kutuda ise uçağın kuyruğunda olup uçağın hızı, yüksekliği, hidrolik basınç ve diğer bütün ölçümleri kaydeder. Uçuş bilgilerini 2. Kutudan öğrenirler.

– Kara Kutu Ne İşe Yarıyor?

Kara Kutu sistemi genellikle herhangi bir kaza oluşmasında uçakta bulunan yolcuların ya da personellerin konuşmasını kaydetmek ve uçuş bilgilerini öğrenebilmek için bulunur. Herhangi bir kaza anında kokpitte neler konuşulduğu ve uçuş hızının basıncının ve diğer bütün ölçüm bilgilerinin nasıl olduğunu Kara Kutu sayesinde öğrenebiliyorlar.

Kara Kutu Hangi Sesleri Kaydeder?

Kokpitte kayıt alan kare kutudan birim pilotların ve uçuş ekibi ekibinin konuşmalarına aynı zamanda Havanın durumunu kaydeder. Bu kutunun içerisinde kokpitten video görüntüsü de bulunur. Su geçirmez olmasının yanı sıra Çelik ve titanyumdan yapılması zedelenmesini engeller. Kaza gerçekleştirdikten sonra kutu bulunmayabilir ya da bütün bir kayda sahip olmayabilir. Her Kara Kutu sistemi bir olduğu için en az 25 saatlik uçuş seslerini ve ölçümlerini içerisinde bulundurur.

Kara Kutu Nasıl Bulunur?

Kaza anında kutu uçaktan ayrıldığı gibi bulunması zor olabilir. Fakat rengi kolay bulabilsin diye turuncu olarak üretilmiştir. Aynı zamanda yıllar sonra ulaşılabilmesi ihtimaline karşı su geçirmez ve yangına dayanıklı olarak üretilir. Kara kutunun yer belirleyici sinin olması kutu yere ya da suya düştüğünde sürekli olarak ses çıkarıp sinyal göndererek bulunması sağlanabiliyor. Kara Kutu sistemi sinyalleri yaklaşık 1 mil uzaklıktan bile duyulabilir.

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA