SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri
Intend Ajans

Akrilik Zemin Kaplama Nedir?

Akrilik Zemin Kaplama Nedir?
Bu haber 01 Mayıs 2018 - 20:49 'de eklendi ve 298 kez görüntülendi.

Hem açık hem de kapalı alanlarda kullanılan, su bazlı zemin kaplamalara akrilik zemin kaplama denilmektedir. Genellikle asfalt ve beton zemin üzerine uygulama yapılması daha doğru olacaktır. “Akrilik zemin kaplama nedir?” sorusuna daha kapsamlı olarak yanıt verecek olursak kullanım amacına göre reçine ya da sentetik dolgular kullanılarak küçük daha büyük alanlarda kullanılmak üzere özellikle tasarlanmış estetik olduğu kadar da hijyeni olan kaydırmaz özellikli zeminlere akrilik zemin kaplama denilmektedir. Bu zemin kaplama kullanım açısından insanlara pek çok kolaylık sunmaktadır. Çünkü kullanılan malzeme açısından dayanıklı bir yapıda olduğunu söylemek mümkündür. Akrilik zemin kaplamalar hava koşullarına, meydana gelebilecek ısı farklılıklarına, açık alanlarda kullanıldığında yoğun yaya trafiklerinde ya da kimyasala maruz kalındığında yapının korunmasına karşı dayanıklıdır.
Akrilik zemin kaplamaların özellikle de tenis kortları, basketbol salonları ya da sahaları, bisiklet yolları veya voleybol sahaları gibi yoğun fiziksel aktivite sarf edilen yerlerden sıklıkla kullanıldığını görmek mümkündür. Akrilik zemin uygulamasını doğru bir şekilde yapabilmek için alt zeminin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Alt zeminin asfalt ya da beton olması yapılacak olan akrilik zeminlerin çok daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Uygulama sonrasında zemin yüzeyinde pürüzsüz bir görünüm elde edilmesine özen gösterilmelidir. Alt zemin ve üst zemin arasındaki mesafe uygun bir şekilde ayarlanmalıdır. Çünkü daha ileriki zamanlarda su birikintileri oluşturma ihtimali bulunmaktadır.
Akrilik zemin kaplama uygulaması her renkte yapılabilmektedir. Uygulama yapılacak olan bölgedeki şartlar doğrultusunda 7 ya da 8 kat civarında uygulama yapılması mümkündür. Uygulama yapmak için eğer açık alanlarda çalışma yapılacaksa mümkün olduğunca havanın yağmurlu olmamasına özen gösterilmelidir. Yağmurlu havalarda akrilik zemin kaplama yapılması önerilmemektedir. Sert zemin isteyenler için standart akrilik kaplama, orta esnek zemin ihtiyacı için kauçuk akrilik zemin kaplama ve daha yumuşak zeminler içinse SBR üzerine akrilik zemin kaplama yapılması önerilmektedir. Eğer uygulama doğru bir şekilde yapılırsa uzun süreli kullanım mümkün olacaktır. Uygulama sonrasında zemindeki kayganlık problemi de giderileceğinden, özellikle de spor salonları için en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA