SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Anketi

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Anketi
Bu haber 02 Mayıs 2018 - 21:59 'de eklendi ve 401 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi anketi de tıpkı diğer siyasi anketler gibidir. Anket nedir? Anket, farklı konularda planlı bir şekilde birçok kişiden bilgi toplamak ve bu bilgileri sistemli olarak toplamak amacıyla özellikle sosyolojik araştırmalar için düzenlenen bir yöntemdir. Anketler birçok şekilde uygulanabileceği gibi en sık kullanılan anket uygulama yöntemleri yüz yüze anket uygulama, posta aracılığı ile anket uygulama, telefon aracılığı ile anket uygulama ve gözlem altında anket uygulamalarıdır.

Son seçim anketleri başta genel seçimler için, ülkede siyasal durumlara paralel olarak halkın yönelimini gözlemlemek amacıyla yapılan anketlerdir. Cumhurbaşkanlığı seçimi anketi de siyasi anket çeşitlerindendir. Bazı siyasi anketler siyasi partiler tarafından şartları değiştirmek, gidişatı iyileştirmek ya da önceden sonuçlar hakkında bir tahmin yürütebilmek amacı ile yapılırken bazı anketler ise araştırma şirketleri tarafından objektif olarak kamuoyunu bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Kimi zaman ise herhangi bir seçim olmadan o sırada ülkedeki siyasi bir durum, olay ya da kişiyi sormak için yapılabilir.

Seçim anketlerinin en büyük avantajları anketin heterojen olarak uygulandığı düşünülürse halkın her kesiminden bilgi alınacağı için oldukça güvenilir sonuçlara sahip olmasıdır. İkinci büyük avantaj ise anketlerin hem ülke genelinde hem de bölge özelinde yapılabilmesi ve daha sonra anket sonuçlarını karşılaştırarak çıkarım yapılmaya müsait olmasıdır. Seçim anketlerinin dezavantajı ise kişilerin anketlerde gerçek görüşlerini çeşitli sebeplerden dile getirmiyor olması ihtimalidir.

Seçim anketlerinde sıklıkla tercih edilen sorular ise: seçimde hangi partiye oy vereceksiniz, daha önce hangi partiye oy verdiniz, genel başkanı destekliyor musunuz, sizce hangi parti galip çıkacak gibi sorulardır. Ayrıca erken seçim anketi bu soruların sorulduğu kişilerin profilinin belirlenmesi amacıyla ankete yaşınız kaç, eğitim durumunuz nedir, aylık geliriniz nedir, mesleğiniz nedir gibi sorular eklenmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA