SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Koronavirüs (Covid-19 ) salgını hakında, bir psikolog olarak önerilerim, Klinik Psikolog Dr. Dilarom Demiralay

Koronavirüs (Covid-19 ) salgını hakında, bir psikolog olarak önerilerim, Klinik Psikolog Dr. Dilarom Demiralay
Bu haber 26 Mart 2020 - 14:12 'de eklendi ve 476 kez görüntülendi.

Koronavirüs salgını durumunda, COVID-19 ile mevcut durumla başa çıkmayı kolaylaştırmak için 9 adet önerilerim (ipucum) var. Kaygı düzeyini azaltmak ve zihinsel sağlığın korunmasına yardımcı olması adına. Birlikte bu zor durumun üstesinden gelebileceğimize ve onunla başa çıkmaya yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımıza inanıyorum.

* 1. İpucu

Hepimizin içinde bulunduğu koronavirüs, COVİD-19 ile olan durum, birçok zor duyguya neden oluyor. Böyle bir durumda, her şeyi hızlı bir şekilde düzeltebileceğiniz, her zamanki yaşam tarzına geri dönebileceğiniz, güçsüzlük duygusunun eşlik ettiği hiçbir eylem olmadığını fark etmek genellikle zordur. Bununla birlikte, ilk bakışta önemsiz görünen küçük, görünüşte önemsiz eylemler vardır, ancak gerçekte, yavaş yavaş, adım adım, bir çıkış yolu bulmaya yardımcı olur.

Her birimizin yapabileceği küçük günlük şeyleri hatırlayalım: ellerimizi daha sık yıkayın, yüzümüze dokunmaktan kaçınalım, diğer insanlarla temas sayısını azaltmaya çalışın ve halka açık etkinliklere katılmaktan kaçının.

Tüm bunları yaparken, sadece DSÖ ve sağlık bakanlığı tavsiyelerini takip etmediğinizi, salgının üstesinden gelmek için çok önemli katkılarınızı yaptığınızı unutmayın.

* 2. İpucu

Şimdi, bu zor zamanda, kendinize iyi bakmak çok önemlidir. Kendinize yüksek hedefler koymayın, büyük olasılıkla verimliliğiniz normalden daha düşük olacaktır. Bunu fark etmeseniz bile, uyanık olmak, daha sıkı hijyen kurallarına uymayı izlemek, sağlığa sürekli dikkat etmek (kendinize, etrafınızdakilere, sevdiklerinize) çok yorucu olabilir.

Bu nedenle, tanıdık bir şeyin yapılmasının zorlaştığını fark ederseniz, kendinizi hiçbir şekilde suçlamamak, bu son derece önemlidir. Ve tam tersine, kendinize sempati duyun ve sadece beklemenize, bu dönemde hayatta kalmanıza izin verin.

* 3. İpucu

Günlük yaşamda, sık sık gözden kaçırırız ve sahip olduğumuz iletişim miktarını kabul ederiz. Ve zorla izolasyon anında, şimdi olduğu gibi, onun yokluğu özellikle keskin bir şekilde algılayabiliyoruz.

Şimdi bu alanda kendinize iyi bakmak ve kendiniz için özel olarak iletişim kurmak önemlidir. İnternet teknolojisinin araçlarını kullanmak gerekir, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurun: internette genel sohbetler düzenleyin, görüntülü görüşme kullanarak aramalar yapın, sosyal ağlarda iletişim kurun, e-posta ile mektup yazın. Bütün bunlar yalnızlık deneyiminin yoğunluğunu azaltacaktır ve şimdi özellikle en değerli olan ise birbirlerini ahlaki olarak desteklemeyi mümkün kılar.

* 4. İpucu 

İnsanlar dışarıdan dayatılan yasaklara farklı tepki verirler: bazılarının uzlaşması daha kolaydır, diğerleri için daha zordur. Evi terk etmeme ihtiyacı gerçekten çok önemli bir kısıtlamadır ve bazı insanlar tarafından protestoya neden olabilecek özgürlüklerine tecavüz olarak kabul edilir.

Eylemlerinizin anlamını anlamak, bu sınırlamaları deneyimlemeye ve kabul etmeye yardımcı olur. Sadece dört duvarın içinde oturmuyorsunuz – tüm insanlık için önemli bir şey yapıyorsunuz – pandemiyle savaşıyorsunuz, yayılmasını yavaşlatıyor ve aileniz ve arkadaşlarınız da dahil olmak üzere birçok insanın hayatta kalmasına yardımcı oluyorsunuz.

* 5. İpucu

Belirsizlik çoğu insan için kolay değildir. Mevcut durumda, kontrol edebileceğiniz şeyde kendiniz için kesinlik ve süreklilik yaratmak çok önemlidir. Örneğin, günlük bir rutin olabilir: aynı saatte kalkmak ve aynı zamanda yatağa gitmek, yemek zamanını beklemek, vb.

* 6. İpucu

Bir refahlık duygusunu korumak için, bir kişinin planlar ve uzun vadeli planlar yapabilmesi çok önemlidir. Hepimizin içinde olduğu gibi durumlarda, bunu yapmak her zamankinden daha zordur. Ama şu anda bu özellikle önemlidir.

Unutmayın, herhangi bir pandemi olmadan, uzun vadeli planlar her zaman ayarlanır ve sorun bu değildir. Sadece daha sakin bir durumda kalmak, bu konuda çok endişeli olmamak gerekir. Bu nedenle, geleceğinize konsantre olursanız, neyi değiştirmek istediğinizi, ne öğreneceğinizi, ne yapacağınızı belirlerseniz ve bu yönde ilk adımları atmaya başlarsanız ve bu harika olur.

* 7. İpucu

Uyku, fiziksel ve zihinsel sağlığı korumak için çok önemlidir.

Şimdi, uykumuzu iyileştirmeye çalışmak çok önemlidir. Bunun için, normal bir uyku düzenine uymak, sabaha kadar kalmanıza ve akşama kadar uyumanıza izin vermemek çok önemlidir. Günün ilk yarısında, kendiniz için fiziksel aktivite düzenlemeye değer (egzersiz). Sadece sabahları haberleri okumak, bunu bir alışkanlık haline getirin. Akşamları yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir şey yapın.

* 8. İpucu 

Uzun vadeli planlara ek olarak, kısa vadeli planlar da hayata kesinlik ve destek duygusu getirir. Önümüzdeki günler için planlar yapın. Ne zaman arayacağınızı, ne yapacağınızı düşünün. Bu, bir menü oluşturmayı ve egzersiz yapmak için egzersizler bulmayı deneyin.

* 9. İpucu

Tehlikeye tepki vermek için sürekli bir hazır olma duygusu içinde yaşamak çok zordur. Bu nedenle, mevcut durumda, yaşamın günlük tarafını kendiniz için mümkün olduğunca keyifli hale getirin, kendinize daha fazla dikkat edin, kendinize iyi bakmak çok önemlidir.

Şimdi mevcut olanın size en azından biraz neşe, rahatlık hissi getirdiğini düşünün. Duş almak, banyo yapmak, en sevdiğiniz kitapları okumak, sizin için hoş ve ilginç filmler izlemek, lezzetli çaylar yapmak veya en sevdiğiniz yemekleri yapmak olabilir.

Özellikle kendinizi dinlemeye çalışın, çünkü diğer insanlar için işe yarayabilecek şey sizi aynı şekilde etkilemeyecektir.

Kendinizi iyi korumanız dileğiyle,

Klinik Psikolog Dr. Dilarom Demiralay

Bize Ulaşabileceğiniz Adresler

https://dilarom.com/

https://www.instagram.com/dilarompsyd/

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA