SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Devlet madalyalarından Atatürk kabartması yine çıkarıldı

Devlet madalyalarından Atatürk kabartması yine çıkarıldı
Bu haber 15 Mart 2021 - 0:21 'de eklendi ve 808 kez görüntülendi.

Danıştay 10.Dairesi tarafından alınan karar sonrasında devlet madalyalarından Atatürk kabartması yine çıkarıldı. 15 Aralık 2013 gününden başlayan bu olaylarda Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı, Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartması çıkarılması kararı konusunda bir kanun çıkarılmıştı. Dönemin Türk Kamu Sen başkanı olan İsmail Koncuk tarafından yönetmelik değişikliğine gidilmesini bu kararın kabul edilemez olduğu belirtilmişti. Daha sonrasında Danıştay Koncuk’u haklı buldu. Bu karar sonrasında Cumhurbaşkanlığı karara itiraz etti ve olay temyize taşındı.

Andımız okunmayacak kararı alındı

Danıştay İdari Daireler kurumu tarafından 2019 senesinde 10.Daire kararını tek oy farkla kabul etti. Şimdi ise tekrardan 2013 senesine dönüldü diyebiliriz. Bu karar sonrasında tekrardan bir itiraz gelirse yeniden incelenecek. Bu konuda değerlendirme yapan bir hukuk çalışanıysa ” “Ne yazık ki siyasetin isteği doğrultusunda kararlar veriliyor” ” açıklamasını yaptı.

Danıştay tarafından benzer karar “Andımız” için verildi

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından verilen karar sonrasında Danıştay 8.Dairesinin kararı bozuldu. Bu kararda MEB tarafından okullarda andımızın okunmasına son verdirilmişti. Danıştay 8. dairesi tarafından bu karar bozulmuştu ancak günümüzde İdari Dava Daireleri Kurulu bu kararın da bozulmasına karar verdi ve sonuç olarak MEB yönetmeliğinde okunmaması kararı kabul edilmiş oldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA