Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Düşüş öngörüyoruz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yıl sonu itibarıyla geçen yıla oranla…

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Düşüş öngörüyoruz

Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi, “Denizli Çevre Yolu ile Honaz Tünelleri” tanıtım toplantısında, Türkiye her alanda destanlar yazdıklarını belirtti. Kendilerinin verdikleri sözlerden unutanlardan olmadığını ifade eden Zeybekci, “Cindere Barajı’nda 12 bin metre tünel açtık ve inanılmaz bir bütçe ile yaptık. Bunu farkındalık anlamında söylüyorum. Denizli şu anda çok şanslı bir dönem geçiriyor. Hiçbir projemiz, planda yok, programda yok, bütçede yok diyerek geri kalan, bekleyen, ertelenen hiçbir şey yok” dedi.

Türkiye’de yapılan otoyollarla, hızlı trenlerle, duble yollarla bu ülkede yaşayan insanlarda öz güven oluştuğunu ifade eden Bakan Zeybekci, “İnsanlarımıza öz güven geldi, beli doğruldu. İzmir’den Sarp Sınır Kapısı’na kadar duble yollardan gidilebilir hale geldi. Bunların hepsini karayollarındaki arkadaşlarımız yaptı. Dağları delmeye devam edeceğiz, hizmet destanları yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal da Çevre Yolu ve Honaz Tünelleri hakkında bilgi verdi.

– CHP’nin mazot fiyatı sözü

Konuşmaların ardından Bakan Zeybekci, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine CHP’nin ekonomiyle ilgili seçim vaatlerini incelediğini anlatan Zeybek, ilk gördüğünde şaşırdığını, “hadi canım” diyerek gülümsediğini kaydetti.

CHP’nin 7 Haziran seçimlerinde çiftçilere mazotu 1,5 liradan vereceğini açıkladığını hatırlatan Bakan Zeybekci, şöyle konuştu:

“Buna 1 Haziran itibariyle baktığımız zaman mazotun ortalaması 4,10 liraydı. Bugün 3,90, mazot fiyatlarında bir indirim var. CHP’nin çiftçiye vereceği mazot fiyatı 1,80 liraya çıktı, yüzde 20 zamlandı. Baktığınız zaman ikisinden biri yanlış. Ya 7 Haziran ya da şimdiki yanlış. Bunun tek bir açıklaması var, bu bir samimiyetsizliktir. İnsanları ciddiye almamaktır. İnsanları seçim döneminde zayıf olduğu alanlarla ilgili onların o zafiyetlerinin suistimali vardır, sömürülmesi vardır. Biz bugün AK Parti hükümetleri olarak Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının ve Ekonomi Bakanlığımızın eliyle verdiğimiz destekleri hiçbir zaman gündeme almıyoruz. Verdiğimiz destekleri sadece mazota yansıtmış olsaydık, mazotu tam 4 defa bedava vermiş oluyoruz. Bu dönemde insanlarımız ve siyaset adına CHP’nin seçim beyannamesinin ekonomi bölümünü siyaset adına maalesef şansızlık olarak görüyorum.”

– İhracat rakamları

Bu yılki ihracat rakamlarına ilişkin soruya Bakan Zeybekci, “Yıl sonu ihracatımızda yüzde 6-7 aralığında geçen yıla göre bir düşüş olacağını, ithalatımızda ise yüzde 16-17’ler civarında bir düşüş olacağını öngörüyoruz” yanıtını verdi.

Zeybekci, şöyle devam etti:

“2014 yılı ocak ayından itibaren devamlı söylediğimiz o 28 Ocak’taki yani dış kaynaklı da olabileceğini düşündüğümüz, ‘bir kaynaktan Türkiye’nin Merkez Bankasının döviz satışına 2 milyar dolarlık talep gelmesi sebebiyle manipülasyon olabilir’ diye onun için söylüyoruz. O günden bugüne kadar söylediğimiz şuydu: ‘Türk lirasının dolar karşısında değer kaybıyla ilgili dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım. Çünkü Türkiye’nin ekonomik yapısına ve rakamlarına, kısa vadeli ve toplam borçlarına bu mükellefiyetlerini karşılayabilme kabiliyetlerine baktığımız zaman Türkiye’nin endişe edecek hiç bir şeyi yoktur’ bunu söyledik. Ve 7 Haziran seçimlerinden önce de söyledik şimdi de söylüyoruz. Dolar karşısında dünyanın önde gelen dolar endeksli paraları yüzde 22 değer kaybetti, Türk lirası da yüzde 30’a yakın değer kaybetti. Arada oluşan bu yüzde 8’lik fark, bu marj bu dönemde ortadan kalkacaktır. Türkiye’nin kur anlamında bir problem yaşayacak bir mazereti yok, gerekçesi yok. Ekonomik yapısal anlamda böyle bir hastalığı ortaya çıkaracak böyle bir ateşi yükseltecek bir hastalığı yok. Onun için bu önümüzdeki hafta ve ondan sonraki gelecek hafta yaklaşık 10 Ekimler gibi bu rahatlamanın o aradaki marjın kalktığını, Türk lirasının değer anlamında beklenen seviyeye doğru geleceğini ve inşallah 1 Kasım’dan sonrada dolar endeksini oluşturan para birimlerinin dolar karşısındaki kaybından da pozitif anlamda ayrışarak Türk lirasının farklı bir noktaya geleceğini paylaşmak istiyorum.”

– Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun’a yapılan saldırı

Bakan Nihat Zeybekci, bir başka gazetecinin Ahmet Hakan Coşkun’a saldıranların AK Parti üyesi oldukları yönündeki bir soru üzerine ise saldırganların partisine üye olup olmadıklarını bilmediğini ifade ederek “Ama AK Partili’lerse eğer bir saniye bile AK Parti’de bulundurmamaları tutulmamaları gerekir. AK Parti’nin böyle işlerle karalanması ve lekelenmesi hiç kimsenin haddine değildir. İhracı bile beklenmeden gereği de yapılmalıdır” dedi.

Denizli Çevre Yolu ile Honaz Tünelleri tanıtım toplantısına, Denizli Vali Vekili Ekrem Büyükata, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, AK Parti Denizli milletvekili adayları ve bazı sivil toplum kuruluşları başkanları ile iş adamları katıldı.

AA