SON DAKİKA

Haber Life – Son Dakika Haberleri
Vadi Sağdıç

Modern Bulgarca Tercüme

Modern Bulgarca Tercüme

Modern Bulgarca Tercüme
Bu haber 11 Aralık 2021 - 12:00 'de eklendi ve 409 kez görüntülendi.

Bir Doğu Avrupa ülkesi olan ve yaklaşık 8 milyon kişiye ev sahipliği yapan Bulgaristan, 2007 yılında Avrupa Birliği’ne katılmıştır. Her yıl en az 7 milyon turist alan Bulgaristan, Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen turistik ülkelerinden biridir. Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarca’dır. Bir Slav dili olan Bulgarca, Kiril alfabesiyle yazılmaktadır. Bugün dünyanın en modern Slav dillerinden biri olan Bulgarca’nın ilk Slav yazı dili olduğu düşünülmektedir. Bulgarca yazılmış ilk metin ise Aziz Cyril ve Aziz Methodius tarafından 9. yüzyılda yazılmış olan Yunanca’dan çevrilmiş bir İncil’dir. Bulgarca tercüme yapabilmek için dilin özelliklerinin yanı sıra Bulgar tarihini ve kültürünü de yakından tanımak gerekmektedir.

Modern Bulgarca Tercüme

Bulgarca tercüme yaparken dilin etkilendiği kaynakları bilmek oldukça önemlidir. Bulgaristan 13. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilince Bulgar dili de Osmanlıca’nın ve Türkçe’nin etkisi altına girmiştir. Bulgaristan, Osmanlı İmparatorluğundan ayrılıp bağımsızlığını kazandıktan sonra ise Bulgarca Rusya’nın etkisi altına girmiştir. Bu yüzden Bulgarca’da hem Türkçe’nin hem de Rusça’nın etkilerinden söz etmek mümkündür. Ancak günümüzde standart hale gelmiş modern Bulgarca’da en fazla Rusça’nın etkileri görülmektedir. Bugün tüm dünyada kullanılan Bulgarca, modern Bulgarca adıyla anılır. Modern Bulgarca’dan bir metin tercüme edilirken dilin temel özelliklerinin yanı sıra Rusça’nın etkileri de göz önüne alınır.

Bulgarca Tercüme

Bulgarca’dan Türkçe’ye tercüme yapmak için öncelikle Bulgar alfabesini iyi öğrenmek gerekmektedir. Bulgarca’da 30 harf bulunur. Her harfin belirli bir sesi vardır. Modern Bulgarca tarihten günümüze kadar birçok değişikliğe uğramıştır. Başlangıçta runik bir alfabe ile yazılan Bulgarca, 9. yüzyılda Saint Cyril ve Saint Methodius tarafından oluşturulan Glagolitik alfabe ile yazılmaya başlamıştır. 11. yüzyılda ise Kiril alfabesine geçilmiştir. Bulgarca’da temelde iki ana lehçe bulunmaktadır. Batı ve doğu lehçeleri olarak adlandırılan bu lehçeler sadece telaffuzda bazı farklılıklara sahiptir. Bulgarca tercüme yapılırken modern Bulgarca’nın standart hale gelmiş yazı dili temel alınır.

Çeviri taleplerinizde, hızlı, uygun fiyatlı, güvenilir ve kurumsal çözümler için OKEANOS TERCÜME sizlere çok yakın. Bütün dillerde profesyonel  tercüman kadrosuyla, ister bireysel, isteseniz de kurumsal taleplerinizde, kısa sürede istediğiniz çözümü bulabilirsiniz. Bizlere dilerseniz web sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilerseniz de 0212 221 45 21 kurumsal hattımız ile direk müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER