SON DAKİKA

Son Dakika Haberleri

Web hosting (Web barındırma)

Web hosting (Web barındırma)
Bu haber 08 Şubat 2022 - 9:40 'de eklendi ve 332 kez görüntülendi.

Web hosting (Web barındırma), World Wide Web (www.) aracılığıyla erişilebilen web siteleri için bireylere veya kuruluşlara depolama alanı sağlama faaliyeti veya hizmetidir.

Web hosting, şu anda bir milyara yakın web sitesine sahip devasa bir endüstridir ve dünya çapında milyonlarca insan bu yeni dünyaya girmeye devam ediyor. Web hosting işlemi, ilk başta göz korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir, ancak bir kez kafanızda işlemi tamamladığınızda nasıl çalıştığını anlayacaksınız.

İlk olarak, yeni terminolojiye bakalım. Süreci tanımlamak için kullanılan farklı terimler duymuş olabilirsiniz: web hosting, web sitesi hostingi, web sitesi barındırma, linux web hosting, windows web hosting, blog barındırma, kendi kendine barındırma, vb. hepsi aynı anlama gelir. Sunucuda web sitesi dosyalarınızı sakladığınız bir yeriniz var ve bunun üzerinde tam kontrole sahipsiniz.

Web sitesi veya blog barındırma gibi terimleri duyabilir ve bunun web sitesi barındırma ile aynı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu terimler “web barındırma” dediğimiz terimlerden farklıdır. Bu durumda, barındırma ve ilgili işlevlerin çoğu üçüncü bir tarafça gerçekleştirilir. Genellikle sitenizi oluşturmak için bir araç/yazılım alırsınız ancak bu şirket tarafından sunulan işlevlerle sınırlıdır. Barındırılan çözümlerin bir başka dezavantajı, sitenizi başka bir yere taşıyamamanız ve genişletmenin zor olmasıdır.

Herhangi bir web sitesinin İnternet’te bulunabilmesi için, İnternet’e bağlı bir tür sunucu/bilgisayarda saklanması gerekir. Web sitenizi depoladığınız bu sunucu sizin sunucunuzdur. Ana bilgisayar dünyanın herhangi bir yerinde olabilir, ancak şu basit şeylere sahip olmalıdır: güç, internet bağlantısı ve özel bir IP adresi.

Bunlardan yalnızca birinin eksik olması, sitenizin İnternet kullanımına olanak vermeyecektir.

Güç kaynağı, sitenin her zaman çevrimiçi olarak erişilebilir olması için gerekli bir unsurdur. Günlük hayatta kullandığımız birçok şeyde olduğu gibi, bir güç kaynağınız yoksa çalışmaz.

İnternet bağlantısı, başkalarıyla iletişim kurmak için ihtiyaç duyduğunuz altyapıdır. İnternet bağlantısı olmayan bir bilgisayarda web siteniz varsa, dünyayla bağlantısı olmayan ıssız bir adada işletmenizin olmasıyla aynıdır. Adada varsın ama kimse seninle iletişime geçemez.

Bir IP adresi, kelimenin tam anlamıyla web sitenizin adresidir. IP, “İnternet Protokolü”nün kısaltmasıdır ve İnternet’e bağlı herhangi bir bilgisayar için iletişim, tanımlama ve konum sistemi sağlayan bir dizi komuttur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA