Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Aliyev teknoloji etkinliği Teknofest’e katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Aliyev teknoloji etkinliği Teknofest’e katıldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli aracı Togg’un sürücü koltuğunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan ve Mehriban Aliyeva’yı yedincisi İstanbul’da düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest’e götürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve yedeği Tuna Cihangir Atasever’i tanıttı. Erdoğan, Gezeravcı’nın uzay yolculuğunun 2023’ün son çeyreği için planlandığını söyledi.

Gezeravcı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda başarılı bir pilot, Atasever ise Türk savunma devi Roketsan’da uzaya fırlatma sistemleri üzerinde çalışan bir mühendistir.

Erdoğan, “Uzay gezginimiz, ülkemizin saygın üniversite ve araştırma kurumlarının hazırladığı 13 farklı deneyi gerçekleştirecek.”

Erdoğan, bu yılki teknoloji festivalinin İstanbul’da sona erdikten sonra Ankara’da da düzenleneceğini bildirdi.

Erdoğan, “Bu yıl 81 il ve 96 ülkeden 333 bin takım, 1 milyon yarışmacının başvurusuna ulaştık.”

Erdoğan, gençliğin Türkiye’nin geleceğinde oynayacağı rolün önemini vurguladı. “Burada yarının uzay yolcularını, mucitlerini, pilotlarını, mühendislerini, fizikçilerini görüyorum” dedi.

Erdoğan, Teknofest’e katılan Cumhurbaşkanı Aliyev, First Lady Aliyeva ve Libya Başbakanı Abdulhamid Dbeibah’a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, geçtiğimiz yıl Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Teknofest’e katılımının Türkiye ve Azerbaycan’ın her yerde yan yana olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Türkiye, bölgemizde barışın, istikrarın, güvenliğin garantörüdür.” dedi. “Kızılelma havada, Altay ve Togg burada, Anadolu denizde… Bugünün Türkiye’si.”

Kahramanmaraş’ta bir yıl içinde tamamlanması planlanan Haydar Aliyev İlköğretim Okulu’nun temel atma törenine de liderler görüntülü çağrıyla katıldı. Türkiye’nin güneydoğu bölgesindeki diğer 10 şehir.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Aliyev’in Kahramanmaraş’ta okul, cami ve yurtların yanı sıra 1000 konut yapma sözü verdiğini söyledi.