SON DAKİKA

Haber Life – Son Dakika Haberleri

Mısır Türkiye için Vizenin Kalkacağını Söyledi

Mısır Türkiye için Vizenin Kalkacağını Söyledi
Bu haber 03 Mayıs 2023 - 9:58 'de eklendi ve 138 kez görüntülendi.

Türkiye Salı günü yaptığı açıklamada, iki bölgesel gücün yıllarca süren gerilimi geride bırakıp yıpranan bağları onarmasıyla birlikte Mısır’ın son hamlesiyle vatandaşlarına ülkeye girişte vize başvurusunda bulunmalarına izin vereceğini duyurdu.

Duyuru, Türkiye ve Mısır’ın diplomatik ilişkilerini en kısa sürede büyükelçi düzeyine yükselteceklerini ve elçilerini yeniden atayacaklarını söylemelerinden yaklaşık bir ay sonra geldi.

Mısır’ın o zamanki genelkurmay başkanı Abdülfettah el-Sissi’nin Ankara’nın müttefiki olan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirmesine önderlik etmesinin ardından 2013’te ilişkilerin ciddi şekilde gerilmesinin ardından iki ülke büyükelçilerini geri çekti.

Ankara ve Kahire’deki üst düzey dışişleri bakanlığı yetkilileri arasındaki istişareler yoluyla 2021’den bu yana bağlar kademeli olarak çözüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sissi, Aralık ayında Katar Dünya Kupası’nda el sıkıştıkları kısa bir süre için bir araya geldi.

İki ülke arasındaki yakınlaşma, Türkiye’nin bölge ülkeleri ile köprüler kurma ve bağları onarma çabalarının bir parçasıdır. Türkiye son dönemde İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilişkilerini de düzeltti.

Erdoğan defalarca, Türkiye’nin Mısır ve Körfez ülkeleriyle işbirliğini “kazan-kazan temelinde” en üst düzeye çıkarmayı umduğunu ve yıllarca süren gerilimlerin ardından diplomasiyi yoğunlaştırdığını söyledi.

Mart ortasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, on yılı aşkın bir süredir Mısır’ı ziyaret eden en üst düzey Türk yetkili oldu. Şubat ayında mevkidaşı Sameh Shoukry, 50.000’den fazla kişinin ölümüne neden olan büyük depremlerin ardından bir dayanışma gösterisi olarak Türkiye’yi ziyaret etti ve Mısır’ın üst düzey diplomatının ilişkilerin bozulmasından bu yana yaptığı ilk ziyaret oldu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, “Mısır’a seyahat edecek vatandaşlarımız bundan sonra vizelerini Mısır sınır kapılarından alabileceklerdir.”

Kahire ve Ankara, çözülmemiş bir çatışmada karşıt grupları destekledikleri Libya ve ayrıca gaz zengini Doğu Akdeniz’deki deniz sınırları konusunda da anlaşmazlığa düştüler.

Akut döviz kıtlığını yönetmekte zorlanan Mısır, Mart ayında Türk şirketlerinin ülkede 500 milyon dolarlık yeni yatırım taahhüdünde bulunduğunu açıklamıştı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER