SON DAKİKA

Haber Life – Son Dakika Haberleri

Biden: Borç toplantısı ‘verimli’, varsayılan ‘seçenek değil’

Biden: Borç toplantısı ‘verimli’, varsayılan ‘seçenek değil’
Bu haber 11 Mayıs 2023 - 11:36 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

Başkan Joe Biden ve kongre liderleri Salı günü borç limiti çıkmazında karşı karşıya geldiler ve toplantılarını herhangi bir ilerleme olmadan bitirdiler, ancak hükümetin eşi benzeri görülmemiş bir temerrüde düşme riskini önlemek için bu hafta tekrar toplanmayı kabul ettiler.

Beyaz Saray’da konuşan Biden, Meclis Sözcüsü Kevin McCarthy’nin yüksek riskli Oval Ofis toplantısından sonra açmazın çözümüne yönelik “yeni bir hareket görmediğini” söylemesine rağmen görüşmeleri “verimli” olarak nitelendirdi.

Milletvekilleri ve kurmayları, Biden’ın teşvikiyle yıllık federal bütçeyle ilgili görüşmelere devam edeceklerdi. Biden ve kongre liderleri Cuma günü tekrar bir araya gelecek.

Oval Ofis’te bir saat süren tartışmanın ardından Biden, ülkenin bir temerrüdü önleyebileceğinden “kesinlikle emin” olduğunu söyledi ve Amerika’nın yükümlülüklerini yerine getirmemenin “bir seçenek olmadığını” ilan etti.

Yine de zaman kısa. Hükümet borçlanma için yasal sınırını zorluyor ve Kongre borç tavanını yükseltmeyi kabul etmezse 1 Haziran’da tüm faturalarını ödeyemeyecek. Bu başarısızlık, ülkeyi hem kendi ülkesinde hem de dünya çapında geniş kapsamlı ekonomik etkiyle temerrüde düşürür.

Cumhuriyetçiler, temerrüde düşmekten kaçınmak için yeni borçlanmaya izin verilmesi karşılığında federal harcamalarda kapsamlı kesintiler yapmayı umarak Beyaz Saray’a geldiler. Öte yandan Biden, ülkenin tam inancının ve kredisinin müzakerelere “rehin” tutulmasına izin verilmesine karşı olduğunu pekiştirirken, bütçe görüşmelerini ancak temerrüde düşme artık bir tehdit olmaktan çıktıktan sonra sürdürme isteğini teyit etti.

Biden, “Kongre liderlerine bütçem ve harcama önceliklerim hakkında ayrı bir tartışma başlatmaya hazır olduğumu, ancak temerrüde düşme tehdidi altında olmadığımı söyledim” dedi.

Beyaz Saray’ın dışında McCarthy, “Başkana şu basit soruyu sordum: Tasarruf bulabileceğimiz herhangi bir yer olduğuna inanmıyor mu?”

Başkan, McCarthy, Demokrat Parti lideri Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Azınlık Lideri Mitch McConnell’i karşılarken, gazetecilere “Başlayacağız, dünyanın tüm sorunlarını çözeceğiz” dedi.

Biden daha sonra toplantının üslubunu “çok ölçülü ve mütevazı” olarak nitelendirdi ve “Bazen konuşmacıdan biraz abartılı bir iddia olurdu.”

Özellikle McCarthy’nin, Demokratların Cumhuriyetçilerin bütçe kısıtlamalarının gazilere zarar vereceğine dair iddiasının bir yalan olarak damgalanmasına itiraz etti.

Yine de Biden, “Kevin’in dediğini yapmaya çalışacağına güveniyorum” diye ekledi.

Temsilciler Meclisi mevkidaşının müzakerelerde başı çekmesine izin veren ve Beyaz Saray toplantısı öncesinde onu destekleyen McConnell ile McCarthy arasında en azından biraz gün ışığı varmış gibi görünüyordu.

Senato lideri şunları söyledi: “ABD temerrüde düşmeyecek. Hiçbir zaman olmadı ve olmayacak.” Ancak konuşmacı basitçe, “Temerrüde düşmeyeceğimizden emin olmak için elimden gelen her şeyi yaptım” dedi.

Demokratlar, bütçe sürecinin bir parçası olarak harcama kesintileri konusunda “bir araya gelmek” için yer olduğunu söyledi, ancak Schumer, Cumhuriyetçinin “Amerika’yı büyük ölçüde tehlikeye attığını” söyleyerek, McCarthy’nin temerrüde düşme olasılığını dışlamayı reddetmesine hemen atladı.

Schumer, “Bir rehine olarak Amerikan halkı için sahip olduğu tüm tehlikelerle birlikte temerrüde düşme riskini kullanmak ve benim yolum ya da yolum olmadığını, çoğunlukla benim yolum ya da yolum olmadığını söylemek tehlikelidir” dedi.

McCarthy, Biden’ın kurmaylarına görüşmeleri sürdürme talimatı verdiğini ve liderlerin Cuma günü Beyaz Saray’da bizzat tekrar toplanacaklarını söyledi.

Biden temerrüdü reddederken, tek taraflı olarak engellemeye çalışmayı da neredeyse reddetti. Federal borcun geçerliliğinin sorgulanamayacağını söyleyen ABD Anayasası’nın 14. Değişikliğine başvurmanın mevcut çıkmaza bir çözüm olduğuna inanmadığını söyledi.

Beyaz Saray avukatlarının bu fikri daha da ileriye taşıyacaklarını da sözlerine ekledi, ancak “sorun, dava açılması gerekecek.”

Beyaz Saray toplantısından önce, hem McCarthy hem de Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, diğer taraf teslim olursa temerrüdü önlemenin basit olacağı konusunda ısrar ettiler.

Bu karşıt duruşlar arasındaki uçurum, finansal piyasaları çalkalayan ve ülke ekonomisini saran bir gelgit dalgasına dönüşme tehdidi oluşturan belirsizliği körükledi. Yetkililer, temerrüdün emeklilere yapılan Sosyal Güvenlik ödemelerini kesintiye uğratma, küresel piyasaları istikrarsızlaştırma ve ülkeyi potansiyel olarak zayıflatıcı bir durgunluğa sürükleme tehdidi oluşturduğunu söylüyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER