SON DAKİKA

Haber Life – Son Dakika Haberleri

Kızılay Başkanı İstifa Etti

Kızılay Başkanı İstifa Etti
Bu haber 13 Mayıs 2023 - 17:20 'de eklendi ve 114 kez görüntülendi.

Türkiye Kızılay (Kızılay) Genel Başkanı Kerem Kınık, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından kurumun çadır sattığı iddiaları üzerine cuma günü görevinden istifa etti.

Günün erken saatlerinde Kızılay’da toplanan Kınık, olağanüstü toplantıya çağrıldı ve Genel Başkan Birinci Yardımcısı Fatma Meriç Yılmaz’ın yeni bir Genel Müdür göreve başlayana kadar geçici başkan olarak görev yapmasına karar verdi.

2016 yılından bu yana insani yardım kuruluşunun başında bulunan Kınık, daha sonra Twitter biyografisini “Kızılay gönüllüsü” olarak değiştirmişti.

Son zamanlarda, Türkiye’nin güneydoğusunda 50.000’den fazla kişinin ölümüne ve milyonların yerinden olmasına ve evsiz kalmasına neden olan depremlerin ardından çok ihtiyaç duyulan çadırları bağımsız yardım kuruluşu AHBAP’a sattığı iddiasıyla artan ateş altındaydı.

Mart ayında bir meclis teftiş komisyonuna verdiği savunmada, ne kendisinin ne de AHBAP başkanının satışla ilgili “herhangi bir fikri” olmadığını iddia etti.

“Bana sorsalardı çadırları AHBAP’a göndermelerine izin vermezdim” dedi.

Aynı gün istifa edip etmeyeceği sorulduğunda “söylentilere göre hareket etmeyeceğim” konusunda ısrar etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta başlarında tartışmaya bizzat değinerek olaydan duyduğu üzüntüyü ve memnuniyetsizliği dile getirdi.

“Kızılay böyle bir işe giremez. Bu hatanın düzeltilmesi gerekiyor” dedi. “Kızılay’ı çadır imalatında daha aktif hale getirmeye teşvik ettiğimiz için, çadır konusunda hiç üzülmemeleri gerekirdi.”

Başkan, moloz yığınlarının kaldırılması da dahil olmak üzere, afetin vurduğu bölgedeki rehabilitasyon çabalarının “büyük ölçüde tamamlandığını” ve hayatta kalanlar için yeni inşa edilen geçici konutların teslimatlarının çoktan başladığını garanti etti.

Öte yandan hızla kalıcı konutlar yapıyoruz ve oradaki vatandaşlarımızın kalıcı konut sahibi olduklarında daha da rahatlayacaklarına inanıyorum” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER