Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Amerika’da Yüksek Ölüm Oranları Korkutuyor

Amerika’da Yüksek Ölüm Oranları Korkutuyor

Sağlık hizmetlerindeki önemli gelişmelere rağmen, yakın zamanda yapılan bir araştırma, siyah ve beyazların ölüm oranları arasında önemli bir fark olduğunu ortaya koydu, çünkü siyah beyazlar bu konuda en çok acı çekenler, “tıbbi bakım sisteminin onlara tedavi şekli” nedeniyle. ırklarının,” CBS News bildirdi .

JAMA  tıp dergisinde Salı günü yayınlanan çalışmanın araştırmacıları şunları yazdı: “Eşitsizlikleri azaltmada bir ilerleme döneminden sonra, iyileştirmeler durdu ve 2020’de Siyah nüfus ile beyaz nüfus arasındaki farklar kötüleşti.”

Araştırmanın bulgularına göre, “ABD’deki siyah nüfus, 1999’dan 2020’ye kadar beyaz nüfusa kıyasla 1,63 milyondan fazla ölüm – ve 80 milyondan fazla fazladan yaşam yılı kaybı – yaşadı.”

Araştırmacılar, “Kalp hastalığı en yüksek aşırı ölüm oranlarına sahipti ve potansiyel yaşam kaybı oranlarının fazla yılları bebekler ve orta yaşlı yetişkinler arasında en yüksekti” dedi.

Çalışma ayrıca, özellikle erkeklerde kanserin de ölümlerdeki farklılığın ana nedeni olduğunu kabul etti. 

2020’de yayınlanan bir araştırma, COVID-19 salgınının siyah nüfusu orantısız bir şekilde etkilediğini de gösterdi. 

Çalışmanın baş yazarı Dr Harlan Krumholz, ırkın ölüm oranı üzerindeki etkisinin altını çizerken şunları söyledi: “Siyahların maruz kaldığı tüm dezavantajlar, hem çok genç yaşlarda hem de orta yaş ve ileri yaşlarda muazzam miktarda kaybedilen yıllara çevriliyor. erken ölümde. Ve bence bu gerçekten kabul edilemez bir şey.”

“Irk sosyal bir yapıdır”, yani ırk biyolojide önemli bir rol oynamaz.

“İnsanlar yaşam beklentilerinin daha kısa olacağı önceden belirlenmiş olarak doğmazlar, ancak nerede yaşadıklarına, maruz kaldıkları maruziyetlere ve tıbbi bakım sisteminin sırf ırkları nedeniyle onlara nasıl davrandığına göre doğarlar” diyor.

Krumholz, “Bizi 20 yıl öncesinden daha iyi olmadığımız bir duruma geri götürdü” diyor. 

“Bunlar önlenebilir ölümler ve toplumu bu topluluğun ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırmak ve bu eşitsizlikleri ortadan kaldırma yükümlülüğümüzü kabul etmek bize bağlı” diye ekledi.

Yazarlar, “Bu çalışmada bebekler ve çocukluk döneminde kaydedilen ayıltıcı eşitsizlik, belirgin şekilde artan sayıda aşırı ölümden ve kaybedilen potansiyel yaşam yıllarında daha da belirgin bir eşitsizlikten sorumluydu” dedi.