Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rus Ay iniş aracı Luna-25 neden başarısız oldu?

Moskova’nın uzay ajansı Roscosmos Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, 11 Ağustos’ta fırlatılan Rus uzay sondası, gerekli parametrelere uygun manevra yapamadığı için Luna-25’e iniş öncesi yörüngeye girme emri verildiğinde bir anormallikle karşılaştı.

Rus Ay iniş aracı Luna-25 neden başarısız oldu?

 

“Bugün Luna-25 sondasının uçuş programı uyarınca Moskova saatiyle 14.10’da sondaya iniş öncesi yörüngeye girmesi için komut verildi. Operasyon sırasında uzay sondasında acil durum meydana geldi. Roscosmos, manevranın gerekli parametrelere uygun olarak gerçekleştirilmesine izin vermediğini söyledi.

Rus medyası TASS’a göre , komuta ve kontrol ekibindeki bilim insanları, 16 Ağustos’ta ayın yörüngesine giren Luna-25’ten veri aldıktan sonra durumu analiz etmeye başladı. Luna-25, 1976’dan bu yana bunu yapan ilk Rus uzay aracı oldu.

Rus sondasının, süper güçlerin, bilim adamlarına göre donmuş su ve yaşama ev sahipliği yapabilecek değerli elementleri barındırabilecek ayın alanını keşfetme yarışının bir parçası olarak Pazartesi günü ayın güney kutbuna inmesi planlanıyor.

Roskosmos, daha önce Luna-25 misyonundan ilk sonuçların alındığını ve bunların analize alındığını açıklamıştı.

Ajans ayrıca Ay’ın Zeeman kraterinin uzay aracından alınan görüntülerini de yayınladı. Kraterin ayın güney yarım küresindeki üçüncü en derin krater olduğu, çapının 190 km (118 mil) ve derinliğinin sekiz km (beş mil) olduğu belirtildi.

Roskosmos, şu ana kadar elde ettiği verilerin ay toprağındaki kimyasal elementler hakkında bilgi sağladığını ve aynı zamanda ayın yakın yüzeyini incelemek için tasarlanan cihazların çalışmasını kolaylaştıracağını söyledi.

Ekipmanlarının “mikrometeorit çarpması olayını” kaydettiğini ekledi.

Yaklaşık olarak küçük bir araba büyüklüğündeki aracın, NASA ve diğer uzay kuruluşlarındaki bilim adamlarının son yıllarda kraterlerde donmuş su izleri tespit ettiği güney kutbunda bir yıl boyunca faaliyet göstermesi amaçlanıyor.

Suyun varlığının, büyük uzay güçleri üzerinde etkileri vardır ve potansiyel olarak insanların ayda daha uzun süre kalmasına olanak tanıyarak, ay kaynaklarının çıkarılmasını mümkün kılacaktır.