Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Odaklanmakta zorluk mu çekiyorsunuz?

Srini Pillay, dikkatle seçilen tanıdık melodilerin stresi hafifletme, duyguları uyandırma ve bilişsel yetenekleri güçlendirme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Odaklanmakta zorluk mu çekiyorsunuz?

Çoğu zaman böyle olduğu düşünülür. Ancak müzikle odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz. Harvard’lı sinirbilimci ve beyin araştırmacısı Srini Pillay, bunun bunu yapmak için güçlü bir araç olduğunu söylüyor.

Müziğin bilişsel yeteneklerimiz üzerindeki etkisini anlama arayışında olan Dr Pillay, basit ama derin bir gerçeği ortaya çıkardı. Dikkatimizi keskinleştirmek için müziğin gücünden yararlanmaya gelince, herkese uyan tek bir müzik türü olmadığını söylüyor.

Pillay’ın araştırması bunun yerine tanıdık müziğin önemini vurguluyor. Kalplerinizde ve zihinlerinizde özel bir yere sahip olan tanıdık şarkıların, konsantre olmanıza yardımcı olarak harikalar yaratabileceğinin altını çiziyor. 

Bu tanıdık melodiler beynimizin çeşitli bölgelerini harekete geçirerek tam gövdeli bir odaklanma deneyimi sağlar. 

Yani işin önemli kısmı burası. Eğer tanıdık şarkılara eşlik ediyorsanız veya onların ritmine ayak uyduruyorsanız, bu, elinizdeki işin sizin için zahmetsiz olmasını sağlayabilir.

Pillay, farklı senaryolar için doğru oynatma listesini seçmenin önemini vurguluyor. Farklı öneriler sunuyor. 

Öfkenize bir çıkış yolu aradığınızda Eminem’in “Lose Yourself” şarkısı mükemmel bir seçim olabilir. 

Üzüntü ve kayıp anlarında yolunuz düşerse, Albinoni’nin “G Minor Adagio” adlı eseri perişan ruhunuza teselli sunabilir. 

Heyecanlı anlardan geçiyorsanız, Nirvana’nın “Smells Like Teen Spirit” adlı şarkısı sizin için işe yarayabilir. 

Ve stresle karşı karşıya kaldığınızda Miley Cyrus’un “Flowers” veya Jason Aldean’ın “Big Green Tractor” şarkısı gibi rahatlatıcı parçalar rahatlama sağlayabilir.

Ancak aşırı hoşgörüden kaçınmak çok önemlidir çünkü araştırmalar dinleme zevkimizin U şeklinde bir eğri izlediğini göstermektedir. Başlangıçta alınan keyif doruğa çıkabilir, ancak aşırı maruz kalma faydalarını azaltabilir.

Öğrenmeyi geliştirmek isteyenler için Pillay, Jason Mraz’ın “I’m Yours” veya Beyoncé’nin “Love on Top” şarkısı gibi “yumuşak-hızlı” müzikleri öneriyor. Bu melodiler yeni bilgilerin özümsenmesine yardımcı olur. 

Ancak “yüksek-hızlı”, “yumuşak-yavaş” ve “yüksek-yavaş” müzikler öğrenme sürecini engelleyebilir. Sözlerden yoksun enstrümantal müzik daha az dikkat dağıtıcı olma eğilimindedir.

Müziğin odaklanma üzerindeki etkisinin ardındaki bilim, stresi ve kortizol düzeylerini azaltarak beynimizin odak merkezlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamasında yatmaktadır. Ancak Pillay, konsantrasyonu bozabileceği için duygu yüklü müzik seçerken dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Srini Pillay’ın araştırması, müziğin odaklanma üzerindeki etkisinin kişisel doğasının altını çiziyor. Dikkatlice seçilen tanıdık melodiler stresi hafifletme, duyguları uyandırma ve bilişsel yetenekleri güçlendirme potansiyeline sahiptir. 

Bu nedenle, bir dahaki sefere eğilip konsantre olmanız gerektiğinde, en sevdiğiniz tanıdık parçalardan oluşan bir çalma listesi oluşturmayı düşünün; beyniniz bunu takdir edecektir.