Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gabon darbe lideri General Nguema geçici cumhurbaşkanı olarak görevi devraldı

Gabon darbe lideri General Nguema geçici cumhurbaşkanı olarak görevi devraldı

eçen ay Cumhurbaşkanı Ali Bongo’yu devirmek için bir darbeye öncülük eden Gabonlu General Brice Oligui Nguema, Pazartesi günü geçici başkan olarak yemin etti.

Orduyu ezilen bir toplumun kurtarıcıları olarak göstermek için tasarlanan televizyonda yayınlanan bir törende coşkulu destekçileri tarafından alkışlandı.

Batı ve Orta Afrika’da üç yıl içinde gerçekleşen sekizinci darbede , General Nguema liderliğindeki subaylar, Bongo’nun iptal ettikleri ve inandırıcı olmadığını söyledikleri bir seçimi kazandığının duyurulmasından dakikalar sonra, 30 Ağustos’ta iktidarı ele geçirdiler.

Nguema törene geldiğinde ve anayasa mahkemesi yargıçlarından oluşan bir kurul tarafından yemin ettikten hemen sonra askeri subaylar ve yetkililer tarafından ayakta alkışlandı.

Devlet televizyonu, bu anı anmak için tezahürat yapan kalabalığın ve zırhlı personel taşıyıcıların denize ateş açtığı görüntüleri yayınladı.

Bir konuşmasında Nguema, referandumla kabul edilecek yeni bir anayasa, yeni seçim ve ceza kanunları ve ekonomik kalkınma için yerel bankalara ve şirketlere öncelik verecek tedbirleri içeren reformlar önerdi. Ayrıca siyasi sürgünlerin tekrar hoş karşılanacağını ve siyasi tutukluların serbest bırakılacağını söyledi.

Tezahüratlarla defalarca kesilen Erdoğan, Bongo ailesinin petrol üreticisi ülkede 56 yıllık iktidarını sona erdiren darbeyi ulusal kurtuluş anı ve Tanrı’nın iradesinin bir tezahürü olarak nitelendirdi.

“Halk liderleri tarafından ezildiğinde onlara onurlarını geri veren ordudur” dedi. “Gabon halkı, bugün atalarımızın hayalini kurduğu mutluluk zamanları nihayet geliyor.”

Törene, aralarında başkan yardımcısı ve başbakanın da bulunduğu Bongo hükümetinden çok sayıda isim katıldı.

Bongo’nun kendisi de ev hapsinde tutuluyor. 1967’de iktidara gelen rahmetli babasından görevi devralarak 2009’da seçildi. Muhalifler, ailenin Gabon’un petrol ve madencilik zenginliğini ülkenin 2,3 milyon insanı ile paylaşmak için çok az şey yaptığını söylüyor.