Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye, Irak Kerkük’teki olaylar üzerine sükunet çağrısında bulundu

Türkiye, Irak Kerkük’teki olaylar üzerine sükunet çağrısında bulundu

Ankara, çok etnik gruptan oluşan Kerkük’te barışın bozulmasının Irak’ın tamamına zarar vereceğini söylüyor. Pazartesi günü Irak’ın kuzeyindeki Kerkük kentinde etnik gruplar arasında hafta sonu çıkan çatışmalarda dört göstericinin vurularak öldürülmesi ve 15 kişinin de yaralanmasının ardından protestolar patlak verdi. Göstericiler, ölümlerin sorumlularının yakalanıp adalet önüne çıkarılmasını talep etti. Kalabalık, taleplerinin karşılanmaması durumunda daha büyük protestolar düzenleyeceklerini söyledi. Mitingin başlamasından kısa süre sonra bölgeye çok sayıda polis ve güvenlik gücü sevk edildi. Kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Daha önce Irak ordusunun işgal ettiği bir binanın Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) tarafından yönetilen Kuzey Irak’tan bir partiye devredilmesi yönündeki tartışmalı kararın ardından kentte protestolar patlak verdi.

Salı günü yayımlanan önceden kaydedilmiş röportajında ​​gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerkük’te huzuru bozacak her türlü eylemin Irak’ın istikrarına zarar vereceğini söyledi. Erdoğan, Türk istihbaratının ve Dışişleri Bakanlığının Kerkük’teki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. “(Türk yetkililerin) Irak Başbakanı Sayın Muhammed S. Al Sudani ve mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerden de gözlemlediğimiz üzere Kerkük’te göreceli bir sakinlik görüyoruz. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim’e talimat verdim.” Kalın, gelişmeleri takip edecek. (Yetkililerimiz) El Sudani ile, Barzani ailesiyle görüşmelerde bulundu” dedi ve üyeleri arasında IKBY liderlerinin de bulunduğu nüfuzlu bir aşiretten söz etti.

Erdoğan, Kerkük’ün “Türkmenlerin vatanı”, etnik Türk topluluğu ve “farklı kültürlerin yüzyıllardır barış içinde bir arada yaşadığı bir yer” olduğunu belirterek, “Bu bölgenin huzur ve bütünlüğüne zarar verecek eylemlere izin vermeyeceğiz” dedi.

KISA BAĞLANTI KOPYALANDI