Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan: İstifa eden doktorlar hastanelere dönüyor

Bakan: İstifa eden doktorlar hastanelere dönüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Beyaz Reformu” adı verilen bir dizi yenilikle, daha önce istifa eden yaklaşık 8 bin hekimin bakanlık sağlık tesislerine döndüğünü ve devlet hastanelerindeki ortalama istifa sayısının önemli ölçüde azaldığını söyledi.

Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koca, kamuda hekim istifalarının arttığına ilişkin iddialara değindi.

“Beyaz Reformu öncesinde 2018, 2019 ve 2020 yıllarında kamu sektöründen istifa eden ortalama uzman sayısı 1.500 idi. 2022 yılında, yani Beyaz Reformu’nun yürürlüğe girdiği ağustos ayından hemen önce, ilk sekiz ayda istifa eden hekimlerin sayısı 2 bin civarındaydı. Bu yılın ağustos ayına kadar olan ilk sekiz ayda istifa eden uzman sayısı 1.200’e düştü. Yani reformdan sonra bu yıl istifalar yüzde 40 azaldı” dedi.

Sanılanın aksine devlet kurumlarından istifa eden tıp çalışanlarının tamamının yurtdışına çıkmadığına dikkat çeken Bakan, bazı kişilerin yan dallara yönelmek, üniversitelerde akademisyen olmak, kendi okullarını açmak için istifa ettiğini vurguladı. tıbbi muayenehane veya özel sağlık kuruluşlarında çalışmak.

Bakanlığın verilerine göre Beyaz Reformu’nun ardından kamu hizmetine dönen toplam hekim sayısının 8 bine ulaştığını ifade eden Erdoğan, “Konuyla ilgili endişelenecek bir durum yok” diye konuştu.

Sağlıkta şiddetle mücadele için hastane ortamlarını düzenlemenin yanı sıra bu tür olayların önlenmesi için güvenlik önlemleri konusunda İçişleri Bakanlığı ile ortak çalıştıklarını bildirdi.

Bakanlığın geçen yıl hayata geçirdiği “Beyaz Reformu”, hastanelerde sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin sona erdirilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik bir dizi önlemdir.